Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Zpráva o zásahu na fakultě: Je téměř celá začerněná. Policie měla vraha na mušce

Policisté poté, co se střelec sám zabil.
Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 7 fotografií
střelba v Praze

Poslanecký výbor pro bezpečnost dostal v úterý zprávu vnitřní kontroly policejního prezidia o zásahu policie na filozofické fakultě. Ta má celkem 50 stran, přičemž většina je však začerněná. Z nezakryté části vyplývají nové detaily. "Policista s puškou vyčkával u okna, až se objeví pachatel v jeho zorném poli. Když uviděl (začerněné slovo, pozn. red.) na ochozu, přes okno na něj zamířil a ve chvíli, kdy již měl prst na spoušti a chystal se vystřelit, muž odhodil zbraň přes zábradlí a zvedl ruce nad hlavu," píše se podle Seznam Zpráv například na straně 43.

Zprávu vnitřní kontroly policejního prezidia ohledně zásahu na filozofické fakultě dostali poslanci z výboru pro bezpečnost. Zpráva má podle serveru Seznam Zprávy 50 stránek, většina z textu i fotografií je však začerněná. Částečně čitelných je 17 stran. Anonymizovaný dokument oglosovala poslankyně Jana Mračková Vildumetzová (ANO) na síti X.

I v dostupných úryvcích jsou však některé zajímavé informace. Píše se tam například to, že policie neměla zprávy o tom, k čemu se pachatel na fakultě chystá.

Policie: Žádné indicie 

"Nelze tedy konstatovat, že by policie věděla, že je život studentů filozofické fakulty nacházejících se v budově na náměstí Jana Palacha reálně a bezprostředně ohrožen. Žádné indicie v danou chvíli nevedly k tomu, že by mohl (zde jsou vyčerněná slova, pozn. red.) mířit do budovy filozofické fakulty na náměstí Jana Palacha a že by jeho úmyslem bylo spáchat čin inspirovaný aktivními střelci ve školách,“ uvádí se na straně 39.


Zároveň ze zprávy vyplývá, že policie měla střelce na mušce těsně předtím, než se zastřelil. "Policista s puškou vyčkával u okna, až se objeví pachatel v jeho zorném poli. Když uviděl (začerněné slovo) na ochozu, přes okno na něj zamířil a ve chvíli, kdy již měl prst na spoušti a chystal se vystřelit, muž odhodil zbraň přes zábradlí a zvedl ruce nad hlavu," píše se na straně 43.

Ve zprávě se také popisuje, jaká byla atmosféra na místě po příjezdu policistů. Po vstupu do budovy mělo být uvnitř ticho a nebyla slyšet žádná střelba. Proto pro policisty bylo těžké pachatele najít. "Zhruba v 15:10 se policisté dostávají do čtvrtého patra, kde je již cítit pach charakteristický po střelbě a vidí průstřely ve dveřích a zdech," píše se dále ve zprávě.

Zpráva také popisuje, že v osudný den nemohl vzlétnout vrtulník k zásahu. "Vrtulník policie se nemohl dostavit na místo, neboť v ten den bylo velmi větrno a byly překročeny meteorologické limity."


Kanál na Telegramu vznikl před útokem

Zpráva končí prohlášením, že úřad vnitřní kontroly policejního prezidia neshledává v postupu policistů při zásahu žádné individuální ani systémové pochybení.

Zároveň se objevily nové informace o telegramovém kanále spojovaném s útočníkem. Podle zjištění redakce neovlivní.cz, která se odvolává na bezpečnostní složky, nebyl kanál vytvořený až po útoku. Vzniknout měl 9. prosince ve 20:03:50. Věty o plánech na střelbu ve škole zde měly být už o den později a na rozdíl od prvního příspěvku je nikdo neupravoval.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy