Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Zoufalý Putin: Bojí se manželek vojáků a do války posílá už i odsouzené kanibaly

Putin se s trvající válkou na Ukrajině musí vypořádávat s rostoucími potížemi
Zdroj: koláž eXtra.cz / Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
válka na ukrajině

Ruští vojáci a jejich manželky projevují stále větší nespokojenost s délkou jejich nasazení během vojenské operace na Ukrajině, což vyvolává obavy v Kremlu. Aby Moskva předešla protestům, urychluje vyplácení platů vojákům a rovněž vydává pokyny regionálním úředníkům, aby co nejrychleji vypláceli platy i manželkám vojáků. Rusko navíc opět sáhlo po zločincích a verbuje do války dokonce i odsouzené kanibaly, píše web Politico.

Podle dostupných zpráv má Kreml obavy, že by nespokojenost manželek a příbuzných vojáků mohla vyústit v politický problém. Rostoucí napětí naznačuje i nedávný veřejný protest žen nasazených mužů v centru Moskvy.

Britské ministerstvo obrany zdůrazňuje, že prodlužované bojové nasazení je vnímáno jako neudržitelné nejen samotnými vojáky, ale také jejich rodinami. Kreml proto vysílá jasný signál regionálním úřadům, aby podnikly kroky k zabránění dalším protestům. Pokyny směřují k přesvědčování, slibování a urychlování výplat manželkám vojáků – to vše s cílem udržet nespokojenost pod kontrolou, píše Business Insider.


Kreml využívá odsouzené zločince

Nervozitu v Kremlu posilují i blížící se prezidentské volby, jež proběhnou v březnu 2024. Zprávy o zamítnutých žádostech o protesty v Moskvě a Petrohradě naznačují, že režim je před blížícím se volebním termínem připraven bránit svou autoritu. Nejvyšší vedení státu si je vědomo potenciálního politického významu nespokojenosti veřejnosti, i když popularita prezidenta Vladimira Putina zůstává stále relativně vysoká.

Vlnu kontroverze a pobouření vyvolaly i zprávy o tom, že vůdce Kremlu omilostnil dva odsouzené kanibaly, kteří se údajně účastnili války na Ukrajině. Média totiž informují, že Kreml využívá odsouzené zločince – včetně těch s extrémní trestní minulostí – jako účinné nástroje ve svých vojenských operacích na Ukrajině.

Tradičně se na podobné praktiky vzpomíná v kontextu Wagnerovy skupiny, která byla pod vedením Jevgenije Prigožina známá jako soukromá vojenská síla pod přímým vlivem Kremlu. Omilostňování těchto „hrdinů speciálních vojenských operací“ vyvolává otázky o etice a bezpečnosti – zvláště když se jedná o jedince, kteří jsou odsouzeni za extrémní zločiny včetně kanibalismu, píše Politico.


Kanibal žije se svou matkou

Mezi omilostněnými je muž jménem Denis Gorin ze Sachalinu, který byl odsouzen za zohavení těla, vraždu a konzumaci masa jedné ze svých obětí. Gorin byl později propuštěn z vězení a léčí se v nemocnici v Južno-Sachalinsku. Důkazem jeho účasti ve válce na Ukrajině je publikovaná fotografie ve vojenské uniformě a se symbolem Z, znakem ruské agrese proti Ukrajině.

Dalším omilostněným zločincem je Nikolaj Ogolobjak, bývalý člen satanistické skupiny, který byl rovněž odsouzen za vraždu a kanibalismus. Poté, co byl propuštěn, se vrátil z bojů na Ukrajině a žije nyní s matkou v Jaroslavli. Kontroverzní praxe omilostňování takových jednotlivců vyvolává otázky o morálce a bezpečnosti, zejména pak v souvislosti s možným návratem zločinců do společnosti.

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy