Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Zoolog a ochránce přírody Tomáš Ouhel: Trhy se zvířaty jsou časovaná bomba. Lidstvo si koleduje o průšvih!

+ Další 3 fotografie

"Fakt je to časovaná bomba a mě jen překvapuje, že se to bere na lehkou váhu," uvedl v pořadu eXtra host zoolog a ochránce zvířat Tomáš Ouhel k trhům s masem divokých zvířat, které se vyskytují převážně v Asii a říká se jim wet markety. Problém se podle Ouhela násobí v současné globalizované společnosti s masovým cestováním.

V souvislosti s pandemií koronaviru se dostal do popředí obchod s divokými zvířaty a jejich masem, který v Asii probíhá na špinavých tržištích zvaných wet markety. Nehygienické podmínky a množství lidí jsou nebezpečnou kombinací. Nejen na to přišla řeč ve videorozhovoru se zoologem a ochráncem zvířat Tomášem Ouhelem v dalším dílu pořadu eXtra host.

Covid byl prd proti ebole

Je luskoun prvním původcem koronaviru? "Já nejsem parazitolog, ale co vím z těch studií, tak to bylo z nějakých druhů netopýrů a luskoun se stal mezihostitelem. Je to trochu jedno, z čeho to je, na 100 procent je to z těch šílených trhů se syrovým masem. Bushmeat se říká tomu, co se tam prodává, což je zauzené maso, které je plné těchto věcí," vysvětlil Ouhel, v čem jsou nebezpečné asijské trhy se zvířaty.

"Fakt je to časovaná bomba a mě jen překvapuje, že se to bere na lehkou váhu. To by se mělo zakázat. A to není jen koronavirus. Covid byl prd proti tomu, když se ve velkém rozšíří ebola, která je také z létavců. A ty zoonózy, což jsou nemoci, které se přenášejí ze zvířat na lidi, tak jsou jich ta zvířata plná," dodává Ouhel, načež si pomáhá paralelou s českými myslivci.

Zavěšení luskouni a opice hnijí u cesty

"Je to takové zvláštní, u nás když myslivec zastřelí prase, tak musí vzít vzorek, odnést to na veterinární správu, tam mu sdělí, jestli má svalovce, a pak to teprve může jíst. Kdežto celá ta jihovýchodní Asie bere ta zvířata jednoho po druhém. Tak se to tam válí, když člověk vidí záběry z Afriky, kde máte po cestě zavěšeny luskouny, opice, tak to tam hnije...," popisuje zoolog.

Je vůbec nějaká snaha s tímto neblahým fenoménem zatočit? "V Africe je to těžší než v Asii, protože je to velká součást jídelníčku. V Asii to není tolik kvůli hladu. Musí se to regulovat. S rostoucí populací jednak zmizí ta zvířata z toho lesa a jednak je to opravdu časovaná bomba. To si koledujeme jako lidstvo o větší průšvih. Když si to ještě spojíme s cestováním, tak žádný problém není okální, vše je globální," nabízí Ouhel temnou perspektivu.

"Je jasné, že válečné konflikty a ty důsledky pandemií se musí řešit, ale o tomhle se musí mluvit a státy by se k tomu měly postavit a hlídat to," apeluje Ouhel na politiky, aby se věcí začali zabývat.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy