Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Zničený Volodymyr Zelenskyj: Destrukce osobnosti? Andor Šándor souhlasí, psycholog za vším vidí hraní

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Zdroj: Se svolením ČT
+ Dalších 6 fotografií
DOHADY

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (45) už s obyvateli své země čtrnáct měsíců čelí ruským okupantům, takže má starostí nad hlavu. Přesto si při tiskovce s Petrem Pavlem (61) nešlo nevšimnout toho, že působí čím dál napjatějším, unavenějším, někdo by řekl i zničenějším dojmem. Co na to eXtra.cz řekli bezpečnostní expert, Andor Šándor, a co ukrajinský psycholog, Rostislav Prokopjuk?

Andor Šándor: Volodymyr Zelenskyj toho má nad hlavu

Jeden z nejznámějších státníků současnosti, ukrajinská hlava státu Volodymyr Zelenskyj, nepůsobí nejlépe. Není se co divit. Musí řešit tolik vojenských rozhodnutí, přemlouvat Západ, ať dodá vojenskou techniku dřív a ve větším počtu. Starostí opravdu má, že by je jiná bedra snad ani neunesla.

Myslím si, že to, co dennodenně prožívá, musí být strašné. Nedokážeme si to ani představit. On navíc ví moc dobře, stejně jako ostatní, že i když některé státy chtějí dál Ukrajinu podporovat, tak jim už nemají co dát, jako například Česká republika (náčelník Generálního štábu bez podrobností v Otázkách Václava Moravce naznačil, že další vojenské dodávky budou odcházet v průběhu roku – pozn. red.). Prosakují zprávy, že to není tak jednoznačné ani s ukrajinskou ofenzívou, konkrétně se silou, kterou mají k dispozici. A čím víc to odkládáte, tím víc se nepřítel může připravit. Není žádná legrace odhadnout správnou dobu,“ sdělil eXtra.cz bezpečnostní analytik Andor Šándor.

Hitler také odkládal zahájení operace Citadela, bitvu u Kursku, právě proto, aby shromáždil víc moderních Pantherů. Zatím si Sověti vybudovali neuvěřitelný systém obrany a střeleckých sektorů, takže mu to pak zkrachovalo,“ připomíná.

„Tohle vědomí zodpovědnosti může působit i na ukrajinského prezidenta. Čtrnáct měsíců v takovém zápřahu, to není legrace. A samozřejmě to vše, co se děje a za co zodpovídá, může na něj mít devastující účinek. Navíc ví, že když bude muset nakonec při jednáních udělat nějaký ústupek, a to je dost pravděpodobné, že k tomu dojde, že se to některým občanům nebude líbit. Je opravdu v těžké pozici,“ dodal.

Psycholog Rostislav Prokopjuk: Zvládne to, je zvyklý z hraní

Naopak podle psychologa ukrajinského původu Rostislava Prokopjuka se psychika ukrajinského prezidenta nedá srovnávat s tou klasického člověka.

Musíme si uvědomit, co dělal, kde a jak začínal. Ten tlak, který zažíval předtím, byl obrovský. A naučil se s ním žít. Zdá se mi, že na něj je připravený. Kolik sil stálo uspět ve stand-upu v naší zemi, to si málokdo umí představit. Bylo to tehdy samozřejmě trochu jiné napětí než nyní, ale mám dojem, že i jako prezident hodně využívá své herecké schopnosti. Může zahrát cokoli, co potřebuje předat ve svém poselství. Umí rozlišovat situace a využít je. Takže to, co u něj vidíte, musíte číst jinak,“ vysvětlil svůj postoj.

A že by byl naštvaný na stále slibující Západ? To také prý nehrozí.

„Situace dosáhla takového vrcholu, že je skutečně vděčný za každou pomoc a věří, že další ještě přijde. A i ti, kteří něco slibují, to nyní berou vážně. Už vědí, že nepomáhají jen Ukrajině, ale i sobě. Bůhví, na kterých hranicích by dnes Rusko bylo, kdyby ho Ukrajina nezastavila,“ dodal psycholog.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy