Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Znásilnění na Letné: Policie pátrá po neznámém útočníkovi. Čižinský přeje oběti brzké uzdravení, za svůj komentář se ale musel omluvit

Metronom v pražských Letenských sadech.
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
znásilnění

Minulý týden v noci z pátku na sobotu byla v pražských Letenských sadech znásilněna dívka. Médiím to potvrdil policejní mluvčí Richard Hrdina, podle něhož se kriminalisté případem intenzivně zabývají. Podrobnosti události jsou zatím nejasné. Incident ale mezi tamními obyvateli rozproudil debatu o bezpečnosti sadů, jak dokazují diskuze na sociální síti Facebook, které zaznamenala i redakce eXtra.cz. Do nich se zapojil i starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Na skutečnost, že v místě došlo ke znásilnění, upozornil na svém Instagramu bývalý prvoligový fotbalista a model Matěj Paprčiak, který se rovněž účastnil první řady soutěže Survivor Česko & Slovensko. „Holky pozor! V noci z pátku na sobotu byla brutálním způsobem znásilněna holka na Letné. Sdílím to proto, že to byla blízká kamarádka kamarádky a hodně to s námi otřáslo,“ uvedl ve Stories.

Jeho příspěvek sdílela v uzavřené facebookové skupině Letenská parta jedna z uživatelek a upozornila na nepřívětivé prostředí místa, kde mělo k incidentu dojít: „Schody i cesta parkem mají velmi špatné nebo žádné osvícení, hlídače nebo aspoň kamery. Je šílený chtít mít něco takového v parku, já vím, šílenější je ale to, že je to potřeba a ještě to tam není. Pojďme se, prosím, bavit o řešení. Jestli nemáme kapacity na hlídače, rozsvícením cest v parku, snad ryby ve Vltavě nebo hosty v hotelech naproti nepobouříme. (…) Tohle nebylo poprvé a představa, že to není naposledy, mi přijde naprosto strašná, když tomu jde aspoň částečně předcházet.

Čižinský pod palbou kritiky

Na text ženy zareagoval starosta Prahy 7 Jan Čižinský. „Policie případ řeší, nic nepodceňuje a já také ne. Pokud bychom zjistili, že může úprava osvětlení pomoci, budeme ji požadovat. Z toho, co vím, to ale tento případ nebyl. Moc mne mrzí, co se stalo, policie koná a budeme to příští týden vše s policií vyhodnocovat. Na napadenou ženu myslím, a pokud bude třeba, pomůžeme,“ napsal šéf městské části, který svůj text upravoval. V předchozím znění psal, že „případ se stal trochu jinak“ a napadené ženě popřál „brzké uzdravení“.

Starosta tak nejspíše reagoval na výtku dalšího uživatele, který mimo jiné citoval z veřejně dostupné policejní svodky. „Dosud neznámý pachatel dne 17. 6. 2023 v době mezi 03:20 a 03:50 hodin v Praze 7, v Letenských sadech na blíže nezjištěném místě poté, co už dole na schodech u tunelu pod Metronomem kontaktoval poškozenou (…) a šel s ní celou cestu Letenskými sady směrem k Technickému muzeu, kde ji udeřil do hlavy – dal jí facku – až upadla na chodník a tam do ní – ležící – několikrát kopl a poté s ní, přes její nesouhlas, vykonal pohlavní styk s pohrůžkou ve smyslu, že ji zabije, když bude křičet,“ uvádí policie.

„Při vší úctě, pane starosto, po zahájení úkonů trestního řízení následuje fáze prověřování, a ta je zásadně neveřejná. Nevím, s kým jste mluvil a co vám kdo řekl, ale vy jako představitel samosprávy nemáte mít co informace z trestního spisu, abyste si mohl dovolit psát, že se případ ‚stal trochu jinak‘. Prosím, zdržme se komentářů a nerozmělňujme to,“ dodal diskutující.

Problém je i Vltavská, míní žena

Předmětem diskuze se poté ve skupině stala bezpečnost i dalších míst na Praze 7. Žena, která na incident v Letenské partě upozornila, pak napsala, že „tento případ je pouze jedním z mnoha otevírajících zas a znovu tuhle diskuzi“. "Ať byly podmínky jakékoliv, nic to nemění na tom, že nedostatek světla a hlídek v oblasti, kde se nachází bar a nedá se z ní dostat jinak než pěšky přes park nebo schody, je dlouhodobým problémem, který stále nijak nepokročil,“ doplnila.

Podobná situace na Vltavské, přes kterou se vrací lidé z centra nebo klubu na mostě (přes ostrov Štvanice – pozn. red.), kde je v podchodech nebezpečné jít pomalu i za světla,“ vyjádřila se dále žena.

Policie je pachateli na stopě

Pachatel zatím nebylo dopaden, podle policie se tak ale brzy nejspíš i stane. „V tuto chvíli nemůžeme být více konkrétní, abychom výsledek tohoto pátrání neohrozili, a doufáme, že pro vás budeme mít brzy dobrou zprávu o dopadení pachatele. Vše tomu zatím nasvědčuje. Kriminalisté v tento okamžik nemají žádnou informaci, která by nasvědčovala tomu, že někomu hrozí nějaké další nebezpečí. Případní svědci celé události se mohou ozývat na linku 158,“ řekl mluvčí policie Richard Hrdina Blesku, který o incidentu rovněž informoval.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy