Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Známý magnát Tiňkov se vzdal ruského občanství: Nenávidím putinovské Rusko, hlásí

Magnát Oleg Tiňkov.
Zdroj: Profimedia
Válka na Ukrajině

Známý ruský podnikatel a dvanáctý nejbohatší Rus Oleg Tiňkov (54) se vzdal ruského občanství. Reagoval tak na stále probíhající válku na Ukrajině, kterou rozpoutalo Rusko a s níž Tiňkov nesouhlasí. Jak informoval web BBC, podnikatel chce tímto krokem apelovat na další podnikatele, aby se rozhodli ke stejnému kroku a oslabili tak Putina i jeho režim.

Miliardář a zakladatel komerční online banky Tinkoff Bank s asi dvaceti miliony zákazníků Oleg Tiňkov se rozhodl vzdát ruského občanství. „Nemohu a nebudu spojován s fašistickou zemí, která začala válku s jejich mírumilovným sousedem,“ napsal k jednomu z příspěvků na Instagramu, jak o tom informoval zahraniční web BBC. Příspěvek byl však již smazán.

Tiňkov nyní patří k velmi málo ruským magnátům, kteří veřejně zkritizovali ruskou invazi na Ukrajinu. „Je pro mě ostuda, abych i nadále držel tento pas. Doufám, že mě budou následovat významnější ruští podnikatelé, což oslabí Putinův režim a ekonomiku a nakonec ho porazí,“ připsal ještě magnát.

Nenávidím putinovské Rusko, ale mám rád všechny Rusy, kteří jednoznačně vystupují proti této nerozumné válce!“ zakončil.

Figuroval ve Forbes

Ještě minulý rok figuroval Oleg Tiňkov na dvanácté příčce v žebříčku nejbohatších Rusů podle časopisu Forbes. Jeho majetek byl odhadován na 4,7 miliardy dolarů, letos ze žebříčku vypadl. V dubnu byl nucen prodat akcie ve společnosti TCS, která ovládá i Tinkoff Bank.

Kromě toho vlastnil i cyklistický tým Tinkoff, za nějž jezdili například Peter Sagan, Roman Kreuziger nebo Alberto Contador, jak píše Wikipedie.

Související články

Další články