Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Známe jeho adresu a máme telefon: V ruské televizi se probíral atentát na amerického senátora

Americký republikánský senátor Lindsey Graham.
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
ruská propaganda

Ruské zpravodajské služby by měly spáchat atentát na amerického republikánského senátora Lindseyho Grahama. Taková tvrzení zněla na ruském Prvním kanále v propagandistickém pořadu moderátora Vladimira Solovjova. Zášť ruských propagandistů vůči senátorovi v posledních dnech rozproudilo jeho vyjádření o zabíjení Rusů během návštěvy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Kyjevě. Video, ve kterém Grahamova slova zazněla, však bylo ne úplně šťastným způsobem sestříháno ukrajinskou prezidentskou kanceláří. 

Části výroků o tom, že „Rusové umírají“ a že Spojené státy „nikdy neutratily peníze tak dobře“ sice z úst senátora Lindseyho Grahama zazněly, každá však v jiné větě a odlišném kontextu. Pocházejí z videa, na němž je zachyceno Američanovo setkání v Kyjevě s prezidentem Volodymyrem Zelenským. To v pátek zveřejnila ukrajinská prezidentská kancelář.

Přesto, že věty padnou ihned po sobě, z videa na Telegramu je evidentní, že mezi nimi nastal střih, protože se změní úhel záběru kamery. Jak navíc upozornila agentura Reuters, obě věty pronáší Graham v jiném kontextu. Moskva v reakci na zveřejněnou verzi videa vydala na amerického senátora mezinárodní zatykač a vyhlásila po něm pátrání. Vlnu nevole, jakou vyjádření Grahama mezi Rusy spustilo, ilustruje výrok mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova, který prohlásil, že mít takové senátory je pro USA „velká ostuda“.

Známe jeho adresu i telefonní číslo

Že bylo video sestříhané, sice na vládním Prvním kanálu šéfka prokremelské televize RT Margarita Simonjanová připustila, zároveň ale dodala, že by Graham měl za svá slova zaplatit.Pokud to udělal, doufám, že potomci Pavla Sudoplatova (sovětský generál a atentátník – pozn. red.) jsou naživu. Není to ani těžké, známe jeho (Grahamovu) adresu, máme jeho telefonní číslo. Kde je problém?“ prohlásila Simovjanová.

„Naše víra nám velí odpouštět, ale když budeme mlčet, když nebudeme reagovat na podobné věci, bude to stejné, jako je podporovat,“ dodala ruská propagandistka přímo ve vysílání.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy