Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Zmizely beze stopy: Po těchto dětech se slehla zem

Pohřešované děti.
Zdroj: profimedia, policie ČR, koláž eXtra.cz
+ Další 4 fotografie
Pohřešované děti

Na dnešek připadá Mezinárodní den pohřešovaných dětí nebo také "Pomněnkový den", který rozhodně nepatří mezi šťastné připomínky. V Česku se každý rok ztratí tisíce dětí. Většina z nich se dříve či později vrátí domů, ale jsou i takové případy, které jsou noční můrou všech rodičů. Připomeňme si příběhy dětí, jejichž fotky už několik let figurují v policejních databázích.

Nikolas Zedníček

Sedmiletý Nikolas Zedníček se ztratil na začátku září 2015 poblíž Brna. Měří asi 130 centimetrů, je hubený, má hnědé rovné vlasy a hnědé oči. Na první pohled se může zdát starší. "Chlapec se v roce 2015 nevrátil z dovolenky zpět do Klokánku. Následně byl svěřen do péče své babičky, ale je předpoklad, že pobývá v zahraničí se svojí matkou," píše se v policejní databázi.

Míša Muzikářová

Snad nejživějším případem z těch dlouhodobých je zmizení dvanáctileté Míši Muzikářové. Bez jediné stopy se ztratila 11. ledna 2017. Policejní vyšetřování vedlo k bývalému příteli její matky Otakarovi S., který však spáchal sebevraždu. Pátrání bylo zastaveno, ale Míšina babička stále věří, že milovaná vnučka někde žije. "Věřím, že se vrátí," řekla v roce 2018 pro eXtra.cz. Kriminalisté ale mimo záznamy kamer přiznávají, že už hledají zřejmě jen tělo.

Valerie Kvasničková

Šestiletá Valerie z Prahy je pohřešována od srpna 2018. Policisté jsou přesvědčeni, že ji unesla a zavraždila vlastní babička Soňa Kvasničková. Ta je obviněna z mučení dvou vnoučat. "K týrání používala mimo jiné roubík, aby poškozená nemohla křičet, a svazovala ji," uvedl mluvčí pražských policistů Jan Daněk. Důkazy ale nejsou přímé a stopy po Valerii také zmizely.

Kristina a Barbora Burdovy

Dvě sestřičky, o kterých jejich tatínek nemá zprávy už od roku 2019. Sestry Kristina a Barbora Burdovy byly s největší pravděpodobností uneseny vlastní matkou. O ženě nikdo neví, kde se nachází, a je dost možné, že holčičky ani nenavštěvují žádnou školu. Dívkám je v současnosti 10 a 13 let.

Madeleine McCann

Ze zmizelých dětí v zahraničí jsme vybrali nejznámější případ, který otřásl světem. Po malé Maddie se slehla zem během rodinné dovolené v portugalském letovisku Praia da Luz v roce 2007. Právě v noci na 3. května zmizela z apartmánu, zatímco její rodiče byli s přáteli na večeři v nedaleké restauraci. Policie všemi prostředky zahájila rozsáhlé pátrání, které však bylo neúspěšné.

Ohledně jejího zmizení se vyrojilo hned několik teorií. Jednou z nich se zabývá i dokument na Netflixu. Podle ní mohla holčička zemřít přímo v apartmánu. A to možná v důsledku nehody – předávkování sedativy, která jí mohli dát její rodiče, protože byli oba zdravotníci. Chtěli, aby dívka lépe usnula. Děvčátko poté na nějakou dobu ukryli a poté odvezli v autě, které si tři týdny po zmizení najali, na neznámé místo. Nejreálnější variantou ale zůstává spojení případu s německým pedofilem Christianem Bruecknerem, který v minulosti v Portugalsku žil a dokonce pracoval v hotelové kuchyni v letovisku, kde pobývala i rodina Maddie. "Jsme si jisti, že Madeleine McCann zabil," prohlásil s jistotou v květnu 2022 prokurátor Hans Christian Wolters, jak uvedl Daily Mail.

Letos v květnu došlo ke zvratu a policie opět rozběhla pátrání po Madeleine. Jak informoval britský web The Sun, němečtí a portugalští policisté prohledávají pobřeží u přehrady Arade, která se nachází asi pětačtyřicet minut od letoviska. Jeden z hlavních podezřelých Christian Brueckner toto místo nazýval svým „malým rájem“.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy