Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Zmáčkne Putin atomové tlačítko? Drábová prozradila, jak to v podobných situacích chodí

+ Dalších 5 fotografií

Od začátku války na Ukrajině se mnoho lidí obává, aby krvavý konflikt nenabral ještě mnohem větších rozměrů. Na mysli mají jadernou válku, kterou se tu a tam ohání Vladimir Putin, jelikož nikdo nedokáže říct, co se ruskému prezidentovi honí hlavou. Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová však v pořadu Extra Host mírní obavy a vysvětlila, jak to ohledně použití jaderných zbraní funguje.

Ruský prezident Vladimir Putin v poslední době dává najevo, že by se nebál použít jaderné zbraně. "Ve Spojených státech je dostatek specialistů v oblasti rusko-amerických vztahů a v oblasti strategické zdrženlivosti. Proto si nemyslím, že vše spěje k jaderné konfrontaci, ale jsme na ni připraveni. Zbraně jsou tu od toho, abychom je použili,“ uvedl podle Reuters Putin v nedávném rozhovoru.


Dana Drábová: Putin jadernou bombu neodpálí

Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová však obavy mírní. "Já jsem přesvědčena a snad se nemýlím, že ty takzvaně strategické jaderné zbraně, což jsou ty zbraně, co mají mocnost miliony tun TNT ekvivalentu, použity nebudou. Tak jako nebyly použity v jiných krizích během studené války a bylo těch krizí hned několik," uvedla v pořadu Extra Host.

"Zmiňovali jsme častokrát krizi kubánskou, protože je nejznámější. Ty jaderné zbraně si vlastně odpracovaly během studené války velmi dobrý zásah. Udělaly dobrou práci v tom, že postupně se objevilo pět, dneska osm států, které jaderné zbraně vlastní. Ta jistota, že když se rozhodnete použít velkou jadernou zbraň, tak nedokážete zničit všechno, co váš protivník má. To znamená během několika desítek minut se vám to vrátí odněkud ze světa. Tomu se říká vzájemné odstrašení anebo také vzájemně zaručené zničení," vysvětlila Drábová.

Doporučené video: Celý rozhovor s Danou Drábovou

Kdo sedí u jaderného tlačítka?

Následně vysvětlila, jak to ohledně použití jaderných zbraní funguje. "Já jsem si skoro jistá, že i když se pořád objevují nové hranice šílenství Putina a té jeho věrchušky, tak že až tam to nedoputuje. Ještě navíc odpálit takovouto zbraň není tak, že by Putin nebo americký prezident měli přímo prst na tom tlačítku. Když se mluví o jaderných kufřících, tak to je kufřík s kódy, které musí být někam zadány, aby se rozběhl celý řetězec kroků, které na svém konci mají odpálení té zbraně. Několikrát tomu bylo blízko, ale zatím se vždy našel člověk, který to na konci toho řetězce neudělal. Takže Putin tu zbraň neodpálí, i kdyby sebevíc chtěl," je si jistá Drábová.

V této souvislosti se stal známým sovětský důstojník Stanislav Petrov, který 26. září 1983 zachránil svět tím, že vyhodnotil poplach ohledně vystřelených amerických střel jako falešný a nezmáčknul tlačítko „Bylo štěstí, že jsem tam tu noc seděl já,“ připustil později Petrov pro The New York Times. „Měl jsem technické civilní vzdělání a snad mi to pomohlo ke kritičtějšímu uvažování. Všichni kolegové, kteří se se mnou ve službě střídali, byli profesionální vojáci. Myslím, že by se bez většího rozmýšlení řídili protokolem.“

Související články

Další články

Nejnovější kauzy