Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Žháři z Vítkova: Po propuštění musí sekat latinu. Pravidelné hlášení o bydlišti, příjmech i pracovní pozici

Muži skončili za rasový čin za mřížemi.
Zdroj: Profimedia
+ Další 2 fotografie
Podmíněné propuštění

Dva žháři z Vítkova, Václav Cojocaru a Ivo Müller, jsou na svobodě. Minulý týden byli podmíněně propuštěni z věznice Mírov, kde si odpykávali dvacetiletý trest za žhářský útok na dům obývaný Romy. Soud jim však nařídil, že se musí oba muži nahlásit mediační a probační službě, musí mít stálé zaměstnání, posílat tučné odškodné rodině a a bez svolení ani nesmí cestovat, jak napsal Blesk.

V roce 2009 zapálili čtyři žháři dům ve Vítkovicích obývaný romskou rodinou. Do vězení šli všichni čtyři muži, dva z nich však byli minulý týden podmíněně propuštěni. Soudce Lubomír Kozák u obou žádostí uvedl, že splnily formální podmínky, odsouzení mají za sebou dvě třetiny trestu, v jejich prospěch svědčilo i dobré chování za mřížemi a snaha splácet škodu, kterou soudy vyčíslily na 17 milionů korun.

Pravidelné hlášení

Podle informací webu Blesk byli žháři Václav Cojocaru a Ivo Müller, se byli po propuštění nahlásit na mediační a probační úřad. Úplná svoboda muže nečeká. „Chtějí si najít práci, platit daně a také platit, jak to bude v jejich možnostech, způsobenou škodu,“ prozradil advokát odsouzených Ladislav Myšák pro iDnes. Poškozené rodině musí oba muži platit tučné odškodné a také musí pravidelně hlásit, u koho nebo kde bydlí, jaké mají příjmy a kde pracují.

Dle dostupných informací se má Václav Cojocaru po propuštění pohybovat v Terezíně, což patří k obci Petrov nad Desnou na Šumpersku. Ivo Müller má zase trvalé bydliště v Horním Benešově.

Natálka má šrámy na duši

Nejvíce zranění utrpěla v roce 2009 po útoku tehdy dvouletá Natálka. Do dnešních dnů si nese doživotní následky. Když se dozvěděla, že budou tito dva muži propuštěni, přestala vycházet z pokoje a bere antidepresiva. „Natálce se daří hodně špatně. Teď druhý den (rozhovor proběhl dva dny poté, co se rodina dozvěděla o propuštění, pozn. red.) nebyla ani tancovat. Pocity z propuštění mám hodně špatné. Já se jich nebojím, bojí se dcery, hlavně Natálka,“ řekla minulý týden pro eXtra.cz dívčina maminka, Anna Siváková. 

Související články

Další články

Nejnovější kauzy