Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Ženy ve zbroji a rozbombardované domy: Vítězové Eurovize představili nový videoklip

Vojačka prochází hřbitovem padlých kolegů.
Zdroj: YouTube Kalush Orchestra
+ Dalších 5 fotografií
emotivní video

Ukrajinská skupina Kalush Orchestra, která se stala vítězem letošního ročníku mezinárodní písňové soutěže Eurovize, v neděli vydala nový videoklip vítězné písně Stefania. Objevují se v něm záběry válkou zničené Ukrajiny a rovněž ženy v bojové výzbroji. Situaci samotných členů kapelyy popsala agentura AP. 

Videoklip byl zveřejněn jen několik hodin poté, co Ukrajina již potřetí v historii písňovou soutěž vyhrála. Pro kapelu hlasovalo velké množství z odhadovaných 200 milionů diváků ze 40 zemí, které se Eurovize zúčastnily.

Z koncertního pódia do zákopů?

Členové kapely dnes před tříhvězdičkovým hotelem, kde bydleli, pózovali fotografům a dávali autogramy. Poté odjeli taxíky na rozhovor s italskou televizní stanicí RAI a následně zamířili domů - na Ukrajinu. Již v pondělí se totiž do své vlasti musí vrátit. Dostali jen speciální povolení pro účast v soutěži, jinak musí většina ukrajinských mužů ve věku od 18 do 60 let v zemi zůstat a být připravena zapojit se do bojů.

Jeden ze zpěváků skupiny, Saša Tab, se tak přímo v Turíně loučil se svou rodinou - manželka a dvě děti z Ukrajiny utekly již před měsícem a nyní žijí u italské rodiny v nedalekém městě Alba. Ještě pochoval dceru v náručí, rozloučil se s manželkou Julijí, která měla slzy v očích, a nastoupil do taxíku, popsala agentura AP.

Pomozte Mariupolu, pomozte Azovstalu!

Rusko, které v únoru zahájilo útok na Ukrajinu, dostalo pro letošek zákaz účastnit se soutěže Eurovize. Organizátoři se tak podle svých slov snažili držet politiku dál od písňového klání, které podporuje rozmanitost a přátelství mezi národy. Zůstat nepolitickou soutěží se ale příliš nepodařilo i vzhledem k tomu, že frontman ukrajinské kapely zakončil v noci na dnešek své vystoupení výzvou: "Všechny vás prosím, pomozte Ukrajině, pomozte Mariupolu. Pomozte Azovstalu!" Azovstal jsou ocelárny v přístavním městě Mariupol, které jsou již několik týdnů obléhány ruskou armádou. Ukrajinští bojovníci, kteří se v nich ukrývají, se ale odmítají vzdát.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy