Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Ženou se silné bouřky a kroupy: Meteorologové vydali výstrahu, kde si dát pozor

Předpověď počasí: Přijdou silné bouřky a kroupy!
Zdroj: Pixabay
Předpověď

Meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu vydali novou výstrahu. Na většině území republiky budou řádit silné bouřky. Výstraha platí od pátku 5. do soboty 6. srpna.

Kromě extrémně vysokých teplot na většině území republiky varují meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu také před silnými bouřkami.

Výstraha platí konkrétně pro kraje Hlavní město Praha, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj (Česká Třebová, Hlinsko, Holice, Chrudim, Králíky, Lanškroun, Litomyšl, Pardubice, Polička, Přelouč, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Vysoké Mýto, Žamberk) a Kraj Vysočina (Havlíčkův Brod, Humpolec, Chotěboř, Jihlava, Nové Město na Moravě, Pacov, Pelhřimov, Světlá nad Sázavou, Telč, Žďár nad Sázavou).

Přijdou i kroupy

Očekává se ojedinělý výskyt silných bouřek doprovázených přívalovými srážkami kolem 40 mm, nárazy větru kolem 70 km/h i kroupami,“ píší meteorologové.

Zároveň doporučují, aby lidé více dbali na bezpečnost a například při řízení vozidla v bouřce snížili rychlost jízdy. Kromě toho upozorňují na riziko přehřátí a dehydratace vzhledem ke stále trvajícím vysokým teplotám.

Nebezpečí požárů

Kromě bouřek a velmi vysokých teplot hrozí také nebezpečí požárů, a to od středy 3. srpna do odvolání. Nebezpečí platí pro kraje Hlavní město Praha, Středočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj (Dobruška, Dvůr Králové nad Labem, Hořice, Hradec Králové, Jaroměř, Jičín, Kostelec nad Orlicí, Nová Paka, Nový Bydžov, Rychnov nad Kněžnou) a Pardubický kraj. V tomto případě meteorologové uvádějí, aby lidé nerozdělávali oheň v přírodě, nevypalovali trávu a neodhazovali cigaretové nedopalky na zem.

Hasiči momentálně stále bojují s požárem v Českém Švýcarsku, kde se oheň rozšířil na více než tisíc hektarů. Plameny se však hasičům daří hasit a ohniska se zmenšují, jak napsala ČT24. Hasičům nyní ovšem komplikují situaci vysoké teploty.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy