Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Zemřela mecenáška umění Meda Mládková: Pospíšilovi připadne půlmiliardové dědictví

Zemřela Meda Mládková: Jiřímu Pospíšilovi připadne pohádkové dědictví
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia
+ Další 2 fotografie
dědictví

V úctyhodných 102 letech zemřela mecenáška umění Meda Mládková. Informoval o tom europoslanec, předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil (TOP 09) na svém facebookovém profilu. „Tahle zpráva mě opravdu bolí,“ uvedl. Právě Pospíšilovi paní Meda odkázala zhruba půlmiliardové dědictví. Do konce života má exministr spravedlnosti vystaráno, on sám však tvrzení o pohádkovém jmění vyvrací.

Mecenáška Meda Mládková zemřela na zdravotní obtíže související s pokročilým věkem. "Dnes nás opustila jedna z nejvýznamnějších žen našich novodobých dějin, mimořádná osobnost a také moje blízká přítelkyně - paní Meda Mládková," napsal v úterý brzy ráno na Facebook europoslanec Jiří Pospíšil.

"Přestože prožila většinu svého života mimo území naší země, byla velká vlastenka. Český národ milovala a vše, co dělala, tak dělala pro něj. I proto se ve více než osmdesáti letech rozhodla založit v Praze Museum Kampa a umístit do něj sbírky, které za celý svůj život shromáždila, a tím je symbolicky věnovat českému národu," doplnil.

Proč si Meda vybrala Pospíšila

Meda Mládková za svůj život shromáždila několik významných děl Františka Kupky, Zdeňka Sýkory či Karla Nepraše. Již před několika lety měla Mládková jasno, komu sbírka po její smrti připadne. Novým správcem unikátní sbírky se stává bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

"Vzpomínám si, jak za mnou přijel do Washingtonu, asi aby se podíval na to, kdo je ta Mládková," řekla pro iDnes Mládková v roce 2012. "Vzala jsem ho do Národní galerie umění. Nezapomenu na to, jak se rozzářil, když viděl toho nejkrásnějšího Kupku, 2 x 2 metry, pod nímž je napsáno 'Dar Jana a Medy Mládkových'. On miluje umění, zná se s českými umělci," vysvětlila mecenáška, proč si europoslance vybrala.

"Pana Pospíšila si nesmírně vážím a ve své poslední vůli už jsem mu všechno předala," řekla před lety Blesku. Europoslanec se stal doživotním nástupcem ve správě muzea, čímž získá pohádkové jmění za zhruba půl miliardy korun. "Majetek patří nadaci a já ho jen do konce života bezplatně spravuji. Nejsem bohatý dědic, ani bych být nechtěl," uvedl politik v Rozstřelu.

Život Medy Mládkové

Vášnivá sběratelka umění Meda Mládková byla známou sběratelkou umění a také zakladatelkou Nadace Jana a Medy Mládkových a Musea Kampa. Narodila se v roce 1919 v Zákupech v severních Čechách.

Manželem Medy Mládkové byl ekonom Jan Mládek. Od roku 1948 žila v exilu (například ve Švýcarsku, Francii a USA), ale pravidelně se vracela do tehdejšího Československa, aby podporovala tamní výtvarné umělce a rozšiřovala svou úchvatnou sbírku. Nejvýrazněji však bývá spojena se jménem Františka Kupky, jelikož se jí podařilo shromáždit největší soukromou sbírku Kupkových děl na světě.

Její život je inspirativní především díky její neústupné povaze, elánu a zapálení pro věc. I to, že Museum Kampa otevřela v neuvěřitelných 80. letech, prokazuje, že nikdy není pozdě na splnění cílů a snů, které si člověk stanoví. Její pestrý život se dostal i na jevištní prkna. Úžasnou dámu v představení Meda ztvárnily Tatiana Dyková,Tereza Ramba a Pavla Beretová.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy