Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Zemřel vládce Spojených arabských emirátů Chalífa bin Zajd Nahaján. Stát se zahalil na 40 dní do smutku

Zemřel vládce Spojených arabských emirátů.
Zdroj: Twitter Wam News
úmrtí

Dnes, v pátek 13. května, zemřel ve věku 73 let vládce Spojených arabských emirátů šejk Chalífa bin Zajd Nahaján. Za jeho vlády došlo v posledních dvaceti letech k zásadnímu vzestupu země v očích celého světa. O smrti prezidenta, který byl zároveň nazýván jeho Výsostí, informovala státní tisková agentura Wam prostřednictvím Twitteru.

Islámský svět pláče

Dnes opustila tento svět jedna z nejvýznamnějších osobností islámského státu Spojených arabských emirátů, šejk Chalífa bin Zajd Nahaján. Hlavě státu, která se dlouhodobě potýkala s vleklými zdravotními komplikacemi, bylo 73 let. O smrti jeho Výsosti informovala tisková agentura Wam na Twitteru, kde uvedla, že šejkovu smrt oplakávají všechny islámské a arabské národy.

Kdo po jeho smrti nastoupí do čela emirátů, to zatím nebylo oznámeno. Na počest prezidenta SAE tamní vláda vyhlásila čtyřicetidenní smutek a vlajky byly spuštěny na půl žerdi.

Tři dny volna

Kdo se stane jeho nástupcem, to zatím nebylo oznámeno. Podle informací Wam byla na ministerstvech i v soukromém sektoru přerušena veškerá práce na tři dny počínaje dnešním dnem.

Bude vládnout bratr?

Zajd Nahaján, který po sobě zanechal jmění v hodnotě 3,48 bilionu korun, převzal vládu nad SAE po svém otci v roce 2004. Od roku 2014, kdy utrpěl mrtvici, se na veřejnosti objevoval jen zřídka. Je více než pravděpodobné, že do čela státu nastoupí jeho bratr, korunní princ Abú Zabí Muhammad bin Zajd Nahaján. Ten byl totiž v praxi za vládce považován.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy