Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023

Zemřel epidemiolog Vladimír Krčméry (†62): Denně mu chodily desítky nenávistných zpráv

Vladimír Krčméry byl uznávanou kapacitou v oboru epidemiologie.
Zdroj: profimedia.cz
Úmrtí

Ve věku 62 zemřel v úterý přední slovenský epidemiolog Vladimír Krčméry, informovala slovenská média. Lékař a odborník na tropickou medicínu patřil na Slovensku mezi hlavní tváře očkovací kampaně proti covidu-19. V prosinci 2020 se stal prvním Slovákem, který se nechal očkovat proti této nemoci. Podle informací televize JOJ měl oboustranný zápal plic.

Krčméry v roce 1985 absolvoval lékařskou fakultu Univerzity Komenského v Bratislavě a v témže roce začal svou kariéru na klinice infekčních chorob ve Fakultní nemocnici v Bratislavě. Působil také jako pedagog, na Masarykově univerzitě v Brně se v roce 1997 stal profesorem. Jeden z čestných doktorátů získal v roce 2005 v Českých Budějovicích. Zúčastnil se také několika humanitárních misí v rozvojových zemích.

Kvůli svému angažmá v kampani za očkování proti covidu-19 čelil Krčméry výhrůžkám a na čas se dokonce musel uchýlit do zahraničí. Podle médií dostával denně desítky nenávistných práv. Vyhrožování fyzickou likvidací vyvrcholilo loni v létě, kdy odpůrci vakcinace demonstrovali před jeho domem.

Dojemné vzpomínky

"Byl to člověk, který rozdal své srdce druhým. Pomáhal tam, kam se jiní báli vstoupit byť i myšlenkami. Těm, na které svět zapomněl – nejchudším z chudých," napsal na Facebooku slovenský premiér Eduard Heger. Připomněl, že Krčméry během pandemie covid-19 stál v první linii zdravotníků. "Byl odhodlaný ji porazit," dodal předseda vlády.

Hegerova slova na Twitteru sdílel i český epidemiolog Rastislav Maďar, který se slovenskou kapacitou nejednou spolupracoval. "Budeš nám všem moc chybět, Vladko," napsal odborník ve svém příspěvku, pod kterým se také ihned objevila řada nenávistných komentářů od antivaxerů.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy