Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Zemřel architekt Tančícího domu. Vlado Milunić prohrál boj s nemocí

Dnes zemřel český architekt Vlado Milunić.
Zdroj: Profimedia
Úmrtí

Český architekt chorvatského původu Vlado Milunić dnes vydechl naposledy. Vlado podlehl nemoci se kterou bojoval už douhodobě. Proslavil se hlavně díky spoluautorstvím na stavbě Tančícího domu, který navrhl s kanadsko-americkým architektem Frankem Gehrym. Podle Českého rozhlasu Radiožurnál zemřel ve věku 81 let.

Rodák z Chorvatska, který už od dětství žil v Česku, Vlado Milunić, se do podvědomí lidí dostal hlavně díky krásné stavbě Tančícího domu v Praze. Ten totiž navrhl ještě spolu s Frankem Gehrym, který je architektem v Americe. Bohužel dnes prohrál svůj dlouhý boj s nemocí a zemřel ve věku 81 let.

Tančící dům je dnes oblíbenou stavbou

Vlado byl svůj a hlavně měl určité názory, třeba konkrétně na pražská sídliště, což ho také vlastně proslavilo. Stal se spoluautorem několik řad sociálních staveb. Mezi jeho nejpopulárnější dílo je právě objekt, který tančí na Rašínově nábřeží. Stavba Tančícího domu vznikla v polovině 90. let a zajistila si zprvu negativní ovace místních. Dnes je ale považována za jednu z nejhezčích pražských památek a údajně je po Karlově mostě a Hradčanech třetím nejfotografovanějším objektem metropole, jak uvádí Blesk.

Zklamaný architekt

"Velmi mě mrzí, že postavený dům je dnes plný nepřístupných kanceláří s drahou restaurací v posledním patře a nikoli domem všem přístupné kultury," uvedl Milunić v knize Tančící dům, od nakladatelství Zlatý řez.

Smutnou zprávu o architektově smrti ohlásil Český rozhlas Radiožurnál.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy