Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Zeman už si užívá své vilky v Lánech: Končící prezident si během vlády přišel na pěknou sumu peněz

Miloš Zeman: Za 10 let na Hradě si vydělal více než 30 milionů
Zdroj: Profimedia.cz / koláž eXtra.cz
+ Dalších 5 fotografií
odchod do důchodu

Miloš Zeman si za svoje desetileté působení přišel na více než 30 milionů korun hrubého. Čtvrt milionu korun za měsíc, na tolik měl Zeman během svého prezidentování nárok, o velkou část této částky přijde, bude mu však stále chodit "alespoň" 100 tisíc, k tomu navíc dostane auto i ochranku. Bydlení už má Zeman také zajištěné, bude pobývat v luxusní vilce, do které se přestěhoval již v úterý, jak upozornil iDnes.

Úderem středeční půlnoci oficiálně skončí období, kdy byl prezidentem České republiky Miloš Zeman. Během svého desetiletého účinkování si na Hradě přišel na 30 302 000 korun hrubého, k cifře se dá dojít po sečtení jednotlivých měsíčních platů dosluhujícího prezidenta a jejich součty s různými bonusy. Plat prezidenta republiky se od nástupu Zemana do funkce díky valorizacím důchodů téměř zdvojnásobil, ze 186 300 korun měsíčně na letošních 341 200 korun.

Zemanův důchod

Tím však příjmy Miloše Zemana ale nekončí. Jako každý prezident má i on nárok na 100 000 korun měsíčně doživotně, částka se skládá ze dvou polovin, ta první je čistě renta, druhá polovina je na náklady na provoz kanceláře a na asistenty. Částka se může zdát poměrně dost vysoká, když ale vezmete v potaz všechny náklady, a to, že stejnou částku pobíral i před 20 lety Václav Havel, můžete dojít k jinému názoru. "V tuto chvíli ceny opravdu dramaticky narostly. Domnívám se, že tak jako se navyšují jiné částky, třeba důchody, tak i tato renta by se čas od času měla zvýšit,“ řekl pro Blesk ekonom Štěpán Křeček.

​Navrch dostane Zeman i klasický starobní důchod, jak sám uvedl. "Já mám starobní důchod, který po všech valorizacích je 23 tisíc korun,“ stěžoval si končící prezident na TV Prima. Mnoha lidem přišla výše důchodu velmi zarážející vzhledem k tomu, že Zeman byl dlouhou dobu v politice a byl poslancem, premiérem i prezidentem. "Miloš Zeman tam měl období na Vysočině, kdy nepracoval, takže to mu mohlo do důchodu hodně zasáhnout,“ vysvětluje ekonom Křeček, jak se státní aparát k takové částce dostal.

Zemanova lánská vila

Zeman se po odchodu z funkce musí vystěhovat z Lánského zámku, samotnou obec ale opouštět nebude. V Lánech si totiž postavil luxusní vilu, ne úplně tak malý bungalov, jak v roce 2018 tvrdil. "Na vilu nemám, ale mám celoživotní úspory, které mi umožní koupit si malý bungalov, a v něm budu mít jednu místnost naplněnou knihami, bude tam houpací křeslo, budu si číst zajímavé knihy," řekl prezident na návštěvě Olomouckého kraje v roce 2018.

Vila o rozloze 283 m2, kterou nedávno nafotila redakce eXtra.cz, má mít hodnotu více než 20 milionů korun, jak před pár dny uvedli experti pro Blesk. Do nového domu se podle informací serveru iDnes přestěhoval Zeman již v úterý odpoledne. S končícím prezidentem dorazily na místo i jeho ošetřovatelky.

Nárok na auto, ochranku a péči

Zeman bude mít po složení své funkce nárok na auto s osobním řidičem, které bude moct využít každý den v roce, stejně jako ochranku, kterou zprostředkuje Policie ČR, obě dvě "služby" bude mít pochopitelně zdarma. Jak to bude se zdravotní péčí dál? Všechno záleží na jeho rodině.

"V tuto chvíli smlouva o pokračování péče žádná není. Pokud pan prezident nebo jeho blízcí o to zájem projeví, tak samozřejmě naše společnost je připravena tuto péči zajistit,“ uvedl mluvčí firmy Penta Hospitals Vladislav Podracký pro Blesk. Redakce iDnes oslovila s dotazem kancléře Vratislava Mynáře. Ten sdělil, že ošetření bude končící prezident využívat částečně.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy