Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Zeman na vozíčku kladl věnce: Pieta na Vítkově připomněla výročí vzniku státu

Dnes se slaví 104. výročí vzniku státu.
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 12 fotografií
Pieta

Politici včetně prezidenta Miloše Zemana a premiéra Petra Fialy, zástupci armády i váleční veteráni si dnes u Národního památníku v Praze na Vítkově připomněli 104. výročí vzniku Československa. Tradiční ceremoniál se po dvou letech uskutečnil v plnohodnotné podobě. V roce 2020 byl kvůli koronavirové pandemii zrušen. 

U hrobu neznámého vojína položili věnce Miloš Zeman, který se minulý rok nemohl zúčastnit kvůli své tehdejší hospitalizaci, dále Petr Fiala, Jitka Seitlová, Jan Skopeček, Jan Fischer a mnoho dalších, uvádí ČTK.

Vojáky pozdravil Zeman vestoje opřený o hůl, s podporou ochranné služby též vyslechl státní hymnu. Dvacetiminutový ceremoniál na rozdíl od loňska nenarušila mlha. Ve slunečném počasí prolétly po položení věnců nad Prahou dva gripeny, dva letouny L-159, bitevní vrtulník Mi-24/35 a dvě transportní helikoptéry Mi-171.

Chystají se demonstrace

Akce k založení republiky se dnes konají i na dalších místech republiky. Zeman dnes také jmenuje nové generály a večer udělí státní vyznamenání. V centru Prahy a Brna se chystají protivládní demonstrace. Některé památky a státní instituce také pořádají dny otevřených dveří.

Něco z historie

Památník byl vystavěn v letech 1929-1938 k poctě účastníků boje za vznik Československé republiky. Byl stále upravován a doplňován. Po roce 1948 byl zneužit k propagaci režimu. Památník je nyní muzeem moderních dějin s multimediální expozicí pojmenovanou Křižovatky české a československé státnosti. V expozici uvidíte například poslední dopisy Milady Horákové a Heliodora Píky z vězení, osobní předměty spjaté s Janem Palachem, šachové figurky vyrobené z chleba od vězněného Milana Šimečky či psací stroj publicisty a spisovatele Pavla Tigrida, jak uvádí web Kudy z nudy.


Související články

Další články

Nejnovější kauzy