Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Zelenskyj z pohledu Ukrajinky: Je nejlepším prezidentem pro válku, pro mír potřebujeme někoho jiného, říká novinářka

Volodymyr Zelenskyj je prezident pro válku, po ní potřebujeme jiného, říká ukrajinská novinářka
Zdroj: Profimedia.cz / koláž eXtra.cz
+ Dalších 5 fotografií
rozhovor

Reportéři eXtra.cz, kteří v uplynulých dnech navštívili Ukrajinu, se setkali s novinářkou webu Ukrainska Pravda Alinou Poljakovou. Dostali tak exkluzivní možnost promluvit si s někým, kdo mapuje válku na Ukrajině již od prvního dne, kdy vypukla. Jak se Poljaková dívá na momentálně nejexponovanějšího politika na světě, svého vlastního prezidenta, Volodymyra Zelenského? 

Vaše nejvýraznější postava je prezident Zelenskyj. Jak ho vnímáte?

Já jsem ho vlastně nevolila, ale se začátkem války jsem pochopila, že je pro tuhle funkci ideálním kandidátem. Je herec, což je poznat na každé řeči, kterou si připravuje. Moc to pomáhá. Pomohlo to v prvních měsících války, kdy lidé čekali na jeho projevy, protože to pro ně bylo jako Netflix. A stále je sledují, kvůli tomu, že poskytuje všechny informace, které potřebují.

Je vidět, že svoje myšlenky umí prodat. Ví, co lidé potřebují slyšet. Ví, co říct pro to, aby ho citovala všechna média. Je velmi přesvědčivý a umí vést lidi. Jak jsem slyšela od některých jeho hereckých kolegů, říkali, že vždy udělal vše pro vítězství. Doufám, že to udělá i ve válce.

Má pořád stejnou podporu?

Poslední průzkumy byly někdy v prosinci a podporu měl přes devadesát procent. Bylo to více než na začátku války. Zvolilo ho něco přes sedmdesát procent lidí a v průběhu invaze jeho popularita stoupla. Řekl ale, že bude prezident jen jedno období, jen po dobu války. Nedokážu si představit, kdo bude lídrem po něm.

Myslíte, že by byl dobrý prezident i po válce?

Ne. Myslím, že je dobrý prezident pro válku. Po ní budeme muset najít někoho jiného. Cítí se na výši, cítí podporu a lásku, ale když válka skončí, bude tu poptávka po někom jiném. Také bude prostor pro korupci a nehezké věci, které by mu mohly jeho pověst hodně rychle zkazit. Bude dobré, když Zelenskyj opustí svůj post jako hrdina.

Myslíte, že bude schopen odejít?

eXtra.cz na Ukrajině

Náš tým zpravodajů se vydal na Ukrajinu, kde již přes rok zuří válka. Fotoreportér Jiří Masojídek a reportér Jiří Charvát během své cesty navštíví Kyjev, Hostomel, Irpiň a Buču. Zmapují každodenní život místních, dopady ruské agrese na zmíněná města a celkovou atmosféru.

Všechny články najdete zde.

Domnívám se, že ano. Teď určitě cítí zodpovědnost za zemi, a i když se objeví korupční skandál týkající se jeho vlastních lidí, postupuje nekompromisně. Předtím bylo vidět, že má nějaké rezervy.

Bavili jsme se o boji proti korupci. Jak vidíte změny, které udělal Zelenskyj? V Česku vidíme, že úředníci na Ukrajině končí každou chvíli.

Není to vždycky kvůli korupci. Občas ti lidé prostě nezvládnou zodpovědnost, které jejich funkce, byť regionálního vůdce, přináší. Občas je to nepředstavitelně náročná práce. Ale ano, pokud jde o korupční skandál, chová se velmi tvrdě, protože ví, že to lidé vidí. Pokud by nic neudělal, neměl by jejich důvěru a ztratil by svoje postavení.

S devětadvacetiletou Alinou jsme nemluvili jen o prezidentu Zelenském, ale i o tom, jak by měla válka na Ukrajině skončit. Jak by vlastně měla vypadat porážka Ruska a která území by měla připadnout zpět Ukrajině? Další část rozhovoru s novinářkou listu Ukrainska Pravda vám přineseme v následujícím článku.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy