Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Zelenskyj se setkal s Bidenem. Příští rok bude rozhodující, říkal ukrajinský prezident před Kongresem

Ukrajinský prezident Zelenskyj se setkal s Joe Bidenem.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
Setkání

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (34) odjel na zahraniční cestu do USA a tam promluvil k oběma komorám Kongresu. Na místě poděkoval za podporu a poskytnutou pomoc, zároveň také požádal o další. „Vyhrajeme, protože jsme jednotní. Ukrajina, Spojené státy a celý svobodný svět,“ řekl Zelenskyj, jak informoval New Yorker.

„Všem Ukrajincům vzkazuji – ukázali jste svoji sílu proti autokratovi. Ukázali jste Rusku i celému světu své nezlomné odhodlání zvolit si vlastní cestu. Budeme vás podporovat tak dlouho, jak jen to bude potřeba. Nikdy nezůstanete sami,“ prohlásil během setkání s Volodymyrem Zelenským americký prezident Joe Biden, jak informoval New Yorker.

Zelenskyj dorazil do Ameriky na krátkou cestu a před oběma komorami Kongresu měl projev, v němž poděkoval za americkou podporu a požádal o další. „Bitvu o americká srdce už Ukrajina vyhrála. Zbývá porazit kremelský režim na bitevním poli. Příští rok bude rozhodující. Bojujeme za stejné hodnoty,“ uvedl prezident Ukrajiny. „Vyhrajeme, protože jsme jednotní. Ukrajina, Spojené státy a celý svobodný svět,“ dodal ještě.

Dodají protiletecký systém

Zelenskyj do USA dorazil i z toho důvodu, aby mu Amerika dodala protiletecký systém Patriot. Systém využívá střely dlouhého typu země-vzduch a představuje tak jeden z nejdůležitějších prvků americké taktické obrany proti ohrožení ze vzduchu. Bílý dům v oficiálním prohlášení uvedl, že Patrioty Ukrajině dodá.

Jedná se o vůbec první zahraniční návštěvu Zelenského od vypuknutí konfliktu na Ukrajině. V den, kdy Zelenskyj odcestoval do USA, byl po celé Ukrajině vyhlášen letecký poplach. Ukrajina ale ukázala svou sílu a během ostřelování Doněcku byl zraněn současný bezpečnostní poradce Kremlu Dmitrij Rogozin.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy