Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Zelenskyj řeší skandál ve vládě: V gauči ministerského náměstka našli milion dolarů v hotovosti

Ukrajinský prezident Zelenskyj.
Zdroj: Profimedia
válka na ukrajině

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nechal vyhodit ministra obrany Oleksije Reznikova. Reznikov byl převeden na jinou ministerskou funkci a nahrazen Kyrylem Budanovem, šéfem vojenské zpravodajské agentury GUR. Reznikovova reorganizace je nejprominentnější vládní změnou v řadě rezignací a propouštění po korupčním skandálu koncem minulého měsíce. U Reznikovova náměstka Oleksandra Myronjuka našli podle serveru Ukrainska pravda téměř milion dolarů schovaných v gauči.

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj se rozhodl k personálním změnám ve vládě. V neděli oznámil odvolání ministra obrany Oleksije Reznikova. Jeho nástupcem by měl být Kyrylo Budanov, šéf vojenské zpravodajské agentury GUR, uvedla agentura Reuters.

Reznikovovo propuštění je největší vládní změnou v řadě rezignací a propouštění, které přišly po korupčním skandálu koncem minulého měsíce, přičemž Zelenskyj dal slib splnit západní standardy čistého vládnutí. Ukrajinské „silové“ úřady by podle zdrojů z okolí prezidenta během války neměli řídit politici, ale lidé spojení s obranou nebo bezpečností.

Reznikov by se měl stát ministrem strategického průmyslu. Budanov byl vyznamenaný za svou roli v tajných operacích, přičemž velmi rychle postoupil v hodnostech do čela hlavního ukrajinského ředitelství zpravodajských služeb. Otřesy v ukrajinské vládě přichází v souvislosti s ukrajinskými obavami, že Rusko tento měsíc plánuje velkou novou ofenzívu. Ukrajina plánuje vlastní protiofenzívu, ale čeká na západní dodávky bojových tanků a bojových vozidel pěchoty.

Bankovky schované v gauči

V posledních týdnech se ministerstvo obrany zapletlo do korupčního skandálu kvůli armádnímu kontraktu na potraviny, který předpokládal placení značně přemrštěných cen. Vyvolalo to veřejné pobouření. Jeden z jeho náměstků ministra byl odvolán a dva další vysocí úředníci mezitím opustili své posty.

Skandál přiměl Zelenského, aby se pustil do velké reorganizace, která znamenala odchod řady regionálních guvernérů, náměstků ministrů a dalších úředníků.

Při prohlídce u bývalého náměstka ukrajinského ministerstva obrany Oleksandra Myronjuka našli policisté v gauči téměř milion dolarů. Konkrétně mělo jít o 17 milionů hřiven, stovky tisíc dolarů a eur v hotovosti. Server Ukrainska pravda zveřejnil záběry z razie, na kterých policisté vyndávají množství bankovek z úložného prostoru gauče v domě sesazeného úředníka.

Korupce na nejvyšších místech ohrožuje ukrajinskou reputaci v době, kdy žádá o další dodávky západních zbraní.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy