Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Shannen Doherty

Zelenskyj jako kůl v plotě: Cítí zradu a problémy mu přerůstají přes hlavu, tvrdí Time

Volodymyr Zelenskyj jmenoval Umerova ve středu.
Zdroj: profimedia
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
válka na ukrajině

Volodymyr Zelenskyj vyjadřuje svou frustraci vůči svým spojencům kvůli nedostatečné podpoře. Podle amerického magazínu Time, kterému ukrajinský prezident poskytl rozhovor, je tato podpora sice dostačující k přežití, avšak ne k dosažení vítězství ve válce s Ruskem. Časopis popisuje Zelenského jako osamělého bojovníka, který stále věří v možnost vítězství, ale situace na frontě, nekonečné přesvědčování západních partnerů a problémy v boji proti korupci mu kladou na bedra těžký úkol.

„Já věřím v naše vítězství víc než kdokoli jiný,“ prohlásil Volodymyr Zelenskyj pro časopis Time během své návštěvy USA. Podle periodika nicméně nedosáhl očekávaných výsledků v získání podpory americké veřejnosti pro Ukrajinu, která se již několik měsíců snižuje.

Zelenskyj ve druhém roce konfliktu neprojevuje dřívější optimismus a během vojenských porad už nehýří vtipem. Místo toho jen přijde, poslechne si nejnovější zprávy o situaci, vydá rozkazy a odchází, tvrdí autor článku, který se odvolává na nejmenovaného spolupracovníka prezidenta.


Ukrajince trápí nedostatek personálu

Někteří proto tvrdí, že Zelenskyj se cítí být zrazen svými západními spojenci, kteří mu poskytli pouze zdroje nezbytné pro přežití, nikoli pro vítězství. Zelenského pevná víra však údajně zůstává neotřesena, a to i přes nedávné neúspěchy na bojišti. Bez ohledu na obtíže nepřestává bojovat a odmítá prosit o mír.

Naopak, jeho víra v konečné vítězství Ukrajiny nad Ruskem se zdá být tak pevná, že některé z jeho poradců znepokojuje. Ti tvrdí, že postoj Zelenského se blíží k mesiášství. Ačkoliv někteří z jeho spolupracovníků si myslí, že si sám Zelenskyj lže do kapsy, nikdo nemá odvahu mu říci, že „Ukrajina nezvítězí“.

Prezident se podle časopisu rozhodl nepřijímat některé problémy a tvrdí, že „zmrazit válku znamená prohrát ji“. Podle některých vysoce postavených důstojníků nemá Ukrajina dostatečné zbraně ani počet vojáků k tomu, aby útočila. Dokonce i kdyby Spojené státy a jejich spojenci dodali všechny slíbené zbraně, Ukrajinci by stále neměli dostatek personálu k jejich obsluze.


Řešení korupce pohořelo

Time také poukazuje na problémy spojené s korupcí při mobilizaci, což už vedlo k propuštění náčelníků mobilizačních středisek ve všech ukrajinských regionech. Tento krok měl původně demonstrovat Zelenského odhodlání v boji proti korupci, namísto toho ale vedl k téměř úplnému zastavení náboru nových vojáků. Nahrazování propuštěných náčelníků se totiž ukázalo jako příliš obtížné, jak dříve informoval list Ukrajinska pravda.

Na začátku ruské invaze měl Zelenskyj za úkol udržet podporu veřejnosti. Nyní se však jeho úloha stává složitější, protože při svých cestách do zahraničí a telefonických rozhovorech musí přesvědčovat světové lídry, že pomoc Ukrajině slouží jejich vlastním národním zájmům a že „přinese dividendy“, jak to vyjádřil americký prezident Joe Biden. To se však stává stále obtížnějším, protože globální krize se prohlubuje.

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy