Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Odborníci varují před invazí netopýrů. Do bytu jich vletí i 200 najednou

Netopýři  v bytě: Odborníci varují před invazí
Zdroj: Profimedia
kalamita

Konec léta je obdobím, kdy do bytů v mnoha městech zavítají nezvaní večerní hosté - netopýři. Určitě se podle Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) objeví v Plzni, Brně, Liberci či Karlových Varech. ČSOP na svých stránkách radí, jak se v takovém případě zachovat.

V srpnu a září probíhá podzimní migrace netopýrů. Netopýři v tomto období opouštějí letní kolonie a hledají zimoviště, uvádí ČSOP na webu. Do toho se ještě přesouvají na místa, kde se páří. "Netopýrů je v tomto čase ve vzduchu obvykle mnohem více než v jiných obdobích roku, včetně velkého množství letošních mláďat. A tak se často stane, že se právě skupiny nezkušených mláďat otevřenými okny či jinými otvory dostanou do bytů. V této době se vesměs jedná o netopýry hvízdavé. Proč právě oni v této době navštěvují lidská obydlí, není jasné," vysvětluje Petr Stýblo, koordinátor Národní sítě záchranných stanic.

Až 200 netopýrů v bytě!

„V takové invazi netopýrů hvízdavých jsou převážně mláďata, tvoří asi 80-90 %, zbytek pak jsou dospělci. Asi nejpravděpodobnější hypotéza, proč k tomu dochází, je, že jim domy připomínají skalní věže a stěny, což jsou místa, kde se při podzimní migraci páří," doplňuje ho Daniel Horáček z Českého svazu ochránců přírody.

Invaze netopýrů hvízdavých do bytů jsou podle statistik Národní sítě záchranných stanic problémem zejména Plzně. Není neobvyklé, že pootevřeným oknem vlétne do bytu třeba 200 netopýrů! Dalšími městy, kde se netopýří squatteři ve velkém tradičně vyskytují, jsou podle ČSOP Brno, Liberec, Jablonec, Karlovy Vary či České Budějovice. Za posledních 5 let řešily záchranné stanice celkem 161 netopýřích invazí, při kterých jejich pracovníci z bytů zachraňovali 4602 netopýrů.

Jak se zbavit netopýra

Odborníci nicméně uklidňují, že netopýři nejsou sami od sebe nijak nebezpeční. Když jim zhasnete a otevřete okna dokořán, obvykle odletí sami. Pokud se k tomu nebudou mít, lze je posbírat a vypustit. "Netopýra chytnete nejlépe tak, že zvíře lehce přehodíte hadrem (například utěrkou), jemně uchopíte a i s hadrem vložíte do papírové krabice, kterou umístíte na vyvýšené místo. Odtamtud může netopýr odletět a zároveň se na něj nedostanou jiná zvířata včetně domácích mazlíčků. Nikdy netopýry nechytejte holou rukou! Z netopýrů není třeba mít obavy, všechny ty fámy o zamotávání se do vlasů a podobně jsou jen pověsti, sami od sebe nikomu neublíží, ale v případě pocitu ohrožení se samozřejmě budou bránit a mají spousty ostrých zoubků," upřesňuje Horáček.

Pokud si na podobné akce netroufáte, vždy můžete zavolat záchrannou stanici. Případně přímo pohotovostní netopýří linku.

Pozor si dávejte, zejména když odjíždíte na dovolenou nebo se vracíte z chalupy. Návrat do místnosti, kde dlouhodobě bivakovali netopýři, bývá totiž dost šokující. Všude trus, moč a uhynulí jedinci...

Související články

Další články

Nejnovější kauzy