Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Záporoží se připravuje na nejhorší: Denně mi nad hlavou létají rakety, říká Natalia

Válka na Ukrajině: Každý den mi nad hlavou létají rakety, říká Natalia
Zdroj: koláž eXtra.cz/Jiří Masojídek
+ Dalších 35 fotografií
eXtra na Ukrajině

Záporoží se připravuje na ruskou ofenzivu. Pár kilometrů na jihovýchod od metropole, po níž je pojmenovaný celý region, vyrostly v posledních dnech zákopy a vojáci se začínají připravovat na nejhorší. Většina hlavních tahů ve směru k frontě je čerstvě zablokovaná a v mezích polí se chystají opevněné tábory, jak zachytili reportéři eXtra.cz. 

Nedávný pád Avdijivky byl pro Ukrajinu velkou ránou, protože doposud se dařilo obráncům úspěšně zadržovat postup okupantů směrem do vnitrozemí. Dost možná právě i ústup z bitvy, která byla mnohdy označována jako mlýnek na maso, přiměl Ukrajince připravit na nejhorší i Záporoží.

Metropole je vzdálena od jihovýchodní fronty 50 kilometrů, přesto v posledních dnech začala armáda chystat obranu ani ne pár kilometrů za okrajem města, jenž je takřka každý den pod ruskou palbou. Kolem cest tak vznikají rozlehlé opevněné zákopy jak pro pěchotu, tak i pro houfnice a jinou techniku. Většina hlavních tahů na jihovýchod pak armáda uzavřela, a to třeba i hliněným náspem přes silnici.

Lidé žijí v nejistotě

Oblast je přitom stále hustě obydlená, uprchl jen zlomek místních. A to i přesto, že Záporoží je od začátku války každodenně ostřelováno. Zůstala například přibližně třicetiletá Natalia, a to proto, že má nemocnou maminku, která nemůže chodit. Jinak by už dávno utekly.

Reportéři eXtra.cz na Ukrajině

Náš tým zpravodajů se opět vydal na Ukrajinu, kde již téměř dva roky zuří válka. Fotoreportér Jiří Masojídek a reportér Jiří Charvát během své cesty navštíví Kyjev, Dnipro a Charkov. Zmapují každodenní život místních, dopady ruské agrese na zmíněná města a celkovou atmosféru.

Všechny články najdete zde.

I ona si všimla, že kolem jejího bydliště rostou zákopy, a tak se obává příchodu ruské armády. Aktuálně jí ale trápí to, co sleduje takřka každé ráno po cestě do práce. "Spíš se bojím raket, které tu každý den létají jak na město, tak na průmyslové podniky," řekla reportérům eXtra.cz. Na evakuaci je ale v případě nutnosti připravena.

A stejně tak i většina místních, kteří přes den chodí do práce, nakupovat či venčit své mazlíčky. Na to, že jsou ve válce a za humny je fronta, si už zvykli. Nic jiného jim nezbývá. Přesto žijí každý den v nejistotě, zda nebudou muset opustit své domovy. A to ještě v tom lepším případě.

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy