Zákopová válka Babiše s Pavlem: Politolog vysvětlil, proč spor jen tak neskončí
Spor mezi prezidentem Petrem Pavlem a premiérem Andrejem Babišem se dál vyostřuje. Nejnověji hlava státu vetovala zákon o uvolnění pravidel rozpočtové odpovědnosti, což si vysloužilo ostrou reakci šéfa ANO. Podle politologa Lukáše Jelínka může jejich konflikt trvat ještě dlouhé roky a doplácet na něj bude celá země, jak řekl redakci eXtra.cz.
Spor Petra Pavla a Andreje Babiše stále pokračuje. Nejnověji prezident vetoval vládě zákon uvolnění pravidel rozpočtové odpovědnosti. Babiš označil veto za „nezodpovědné, nepromyšlené a aktivistické
Jak dlouho ještě může zákopová válka mezi nejvyššími ústavními činiteli pokračovat? A je tento stav dlouhodobě udržitelný?
„Udržitelné to bohužel je. A možná, že tady tato realita bude trvat přinejmenším až do prezidentské volby. Ale budeme na to samozřejmě doplácet všichni, protože prezident může zpomalit legislativní proces, může vstupovat do nejrůznějších kreativních pravomocí vlády,“ uvádí pro eXtra.cz politolog Lukáš Jelínek.
Babiš nese těžce prohru s Pavlem
Podle něj je zároveň je velmi nešťastné, když dva klíčoví ústavní činitelé pracují na polarizaci společnosti a na vytváření proti sobě postavených táborů.
„Můžeme jenom doufat, že se najde nějaká situace nebo nějaká záminka, která nakonec donutí premiéra Babiše, aby byl ochotný s prezidentem komunikovat normálně, scházet se s ním, koordinovat své kroky a podobně,“ pokračoval Jelínek.
Premiér podle jeho slov nese těžce prohru ohledně sumitu NATO i kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, který vydal předběžné opatření.
„Ty emoce samozřejmě roli hrají, protože Andrej Babiš je hodně emotivní člověk. Ale zároveň si myslím, že tam existuje i jakási pragmatická úvaha, protože hnutí typu ANO samozřejmě funguje nejlépe, když má nějakého protivníka, nějakého nepřítele vůči němuž se může vymezovat,“ přidal politolog další faktor.
Doporučené video: Petr Pavel v Lucembursku
„V okamžiku, kdy takovým silným protivníkem není žádná ze stran opozice nebo žádný opoziční lídr, tak tady tuto roli pro Andreje Babiše plní Petr Pavel. A myslím si, že vlastně neexistuje v tuto chvíli pro Babiše lepší terč, jednodušší terč nebo, nebo výhodnější soupeř, než je Petr Pavel,“ uvádí Jelínek.
Dokud se neobjeví někdo nový, nebo dokud se nějaká strana z opozice nezačne přibližovat v preferencích hnutí ANO, tak se podle politologa bude dál rozvíjet konflikt s prezidentem.
Trnitá cesta Kristiny Kloubkové: Nesplněné sny, vztah s kolegou či život před kamerou
Související články

GLOSA: Babiš se nemůže smířit s porážkou: Do Pavla šije hlava nehlava

Dvojí metr Andreje Babiše: U Filipa Turka žádá odstoupení, sám to neudělal

Babiš se svými útoky na prezidenta tvrdě narazil. Vytočil i vlastní fanoušky, ti mluví o ostudě

Další podivnosti kolem summitu v Ankaře. Babiš přijede s Monikou, Pavel může jen s ochrankou



































































