Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Záhada neznámého muže z nemocnice Motol: Jméno Adam Letenský soud smetl ze stolu

Neznámý muž z Motola: Nemůže dostat novou identitu, rozhodl soud
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
neznámý muž

Neznámý a záhadný muž, kterého v roce 2016 hospitalizovala Fakultní nemocnice v Motole, nemůže dostat náhradní identitu. Vyplývá to z verdiktu, který v pondělí zveřejnil Nejvyšší soud. Muž není schopen komunikace a policie nedokázala určit jeho identitu ani pomocí databází DNA a otisků prstů.

Do Motola přivezla muže v červenci 2016 záchranka v závažném stavu, který vyžadoval neodkladnou a náročnou péči. Podle informací z rozsudku muž nebyl schopen interakce, nemluvil, byl zcela závislý na ošetřovatelské péči. Kriminalisté předpokládali, že jde o cizince bez rodinných vazeb na Česko.

Pražská nemocnice v roce 2019 navrhla, aby soud do doby zjištění totožnosti udělil muži nové jméno Adam Letenský, stejně jako nové rodné číslo. Dále měly soudy určit opatrovníka, a to buď nemocnici, nebo městskou část. Na přístrojích může být naživu příštích 30 nebo 40 let, argumentovala tehdy podle ČTK nemocnice.

Jeho identita není známá, nepochybně ale existuje

Obvodní soud pro Prahu 5 návrhu nevyhověl. Uvedl, že „jméno požívá ochrany jak z hlediska jeho použití v soukromém styku, tak i jako složka osobnosti člověka a předmět absolutního práva“. Nelze tedy žádat soud o určení nové totožnosti člověka, jehož identita sice není známá, ale nepochybně existuje a požívá právní ochrany.

Verdikt potvrdil Městský soud v Praze. Zdůraznil, že je úkolem správních orgánů, aby existující identitu zjistily. Ustanovit náhradní identitu prý nelze. „Byl by to krok kontraproduktivní a není k tomu žádný rozumný důvod,“ uvedl městský soud.

Chybí veřejný zájem, tvrdí Nejvyšší soud

Nejvyšší soud se ztotožnil s názorem pražských soudů. Zdůraznil, že zákon nedává justici pravomoc přidělit dospělému člověku tímto způsobem novou identitu. Zároveň nejde o takzvanou nevědomou mezeru v zákoně, kterou by bylo možné vyplnit „soudcovským právem“. Na určení identity neznámého muže navíc podle Nejvyššího soudu není veřejný zájem.

„Proto soud nemůže neznámému muži (ani dočasně) určit náhradní identitu, a je naopak věcí správních orgánů, aby již existující identitu neznámého muže zjistily,konstatoval Nejvyšší soud.

Z verdiktu nejvyšší instance plyne, že soudy mohly, s ohledem na možnou duševní poruchu, zahájit řízení o omezení svéprávnosti neznámého muže, a poté se případně zabývat i ustanovením opatrovníka.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy