Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Záhada kolem loupeže století. Procházka zmizel i s rekordní půlmiliardou, nikdo si toho nevšiml

František Procházka okradl firmu o půl miliardy korun. Následně zmizel neznámo kam.
Zdroj: Profimedia
+ Další 3 fotografie
Staré zločiny

Od loupeže století zanedlouho uplyne šestnáct let. Nejenže při krádeži více než půl miliardy korun z pražské pobočky bezpečnostní agentury zmizelo rekordní množství peněz, ale s přihlédnutím k obrovské částce šlo i o geniálně jednoduchý zločin. František Procházka, který byl za krádež v nepřítomnosti odsouzen, nebyl nikdy dopaden, a dokonce kolovaly zvěsti, že zemřel. Redakce eXtra.cz se zaměřila na to, jak probíhal jeden z nejznámějších zločinů v Česku.

Píše se první prosinec roku 2007, je sobota. Zaměstnanec bezpečnostní agentury František Procházka, na první pohled typický zástupce svého zaměstnání, nastupuje na směnu v sídle firmy, kde má na starosti počítání velkého množství hotovosti a její distribuci do bank a bankomatů. Svou směnu odpracuje, práci poměrně nervózně předá pracovníkovi, který ho střídá, a odchází domů, jako by se nechumelilo. Nikdo nepoznal, že právě ukradl přes 540 milionů korun.

Celou neděli je ticho po pěšině. Policie zveřejňuje podobiznu hlavního podezřelého až s patnáctihodinovým zpožděním a pro mnohé Čechy se pravděpodobný pachatel stává v podstatě hrdinou. Obyčejně vyhlížející chlapík středního věku okradl firmu operující s miliony korun. Vymyslel geniální plán, který překvapuje svou jednoduchostí. Možná proto u mnoha lidí jeho zločin spíše vzbuzuje obdiv.

Geniální plán

Procházka neměl ani technické vybavení za miliony jako filmoví zloději, dokonce ani zbraň. Koupil starší Volkswagen, který přesně odpovídal těm, jež používala bezpečnostní agentura. Doma si zpracoval a vytiskl dvě nálepky, stejné, jako používala firma. V inkriminovaný večer pak s autem do sídla firmy vjíždí jeho komplic Milan Čermák. Procházka nakládá peníze, jejichž hmotnost přesahuje 400 kilogramů. Čermák s autem odjíždí neznámo kam, Procházka v klidu dokončuje směnu a předává ji kolegovi. Ještě dlouho nikdo nezjistí, že chybějí stovky milionů.

Procházka odjíždí z práce a míří do Německa. Nejede po hlavních silnicích, snad proto, aby nebyl poznat na kamerách, možná i proto, aby zajistil vyprání ukradených peněz. Jeho jasná stopa míří na letiště ve Frankfurtu. Dál už není známo, kam odletěl ani pod jakou identitou.

Nikdy ho nechytili

V roce 2012 vyměřil pražský městský soud uprchlému Procházkovi devítiletý trest. Stejný trest dostal i jeho komplic Milan Čermák, kterého policie na rozdíl od Procházky dopadla v roce 2008. Kde se však Procházka nachází, zůstává dodnes tajemstvím. Policie dokonce tvrdila, že byla k jeho dopadení velmi blízko v roce 2012. Procházka se měl v tu dobu pohybovat v Dominikánské republice. Od té doby už ale jeho stopa zase dost vychladla.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy