Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Začíná další série prezidentských debat: Velké hodnocení moderátorů. Tradičně slabý Rey, uražená Divišová a kotelnice Tománková

Rey Koranteng nepředvedl podle diváků stoprocentně přesvědčivý výkon.
Zdroj: eXtra.cz/Renata Bušková
+ Další 4 fotografie
Debaty

Vitěze prvního kola prezidentské volby již známe, ale co jednotliví moderátoři, kteří hostili kandidáty ve studiu, jak ti si vedli? Rozhodně ne ve všem tak, jak by nejspíš chtěli. Podle hodnocení diváků, kolegů novinářů i odborníků například propadli moderátoři TV Nova, naopak konkurenční Prima si vedla o poznání lépe, což zhodnotila například novinářka Světlana Witowská na svém Twitteru. Kdo si tedy vedl nejlépe a kdo naopak nejhůře?

S prezidentskými debatami před prvním kolem začala jako první CNN Prima News. Televize kontroverzně rozdělila kandidáty podle průzkumů na ty s menší preferencí a na ty s větší. Debaty se tak uskutečnily dvě a moderátorka Terezie Tománková nejprve vyzpovídala účastníky boje o Hrad, kterým vycházely průzkumy hůře.

Po skončení debaty bylo jasné, že vítězem ze všech zúčastněných je právě Tománková, která se snažila dávat všem stejný prostor, oponovala jim a držela je na uzdě. Stejně tak v případě kandidátů s vyššími preferencemi, i když v této debatě se objevili jen Petr Pavel a Danuše Nerudová, kteří novinářce moc práce nepřidělávali. Diváci i odborníci si i tak výkon Tománkové pochvalovali. "Debata na CNN Prima News byla úplně jiná disciplína než nedělní debata v ČT. Dva kandidáti, kteří odpovidají na položené otázky, jsou moderátorský sen. A Terka byla dobrá. I Petr Suchoň tam sehrál svou roli důstojně," ocenila kolegy Světlana Witowská na Twitteru.

Řezníček rozdělil diváky na dva tábory

Zmiňovaná debata na ČT se také uskutečnila bez Andreje Babiše, zato se nedělila a ve studiu byli všichni kandidáti kromě expremiéra. I proto to měl moderátor Martin Řezníček podstatně těžší. "Není moc lidí, kteří zažili superdebatu ve veřejnoprávní TV na vlastní kůži. Já tu příležitost měla. S tolika hosty je to těžká disciplína a zodpovědnost. Můžete mít milion připomínek, ale být tam je hukot. Za mě výborná práce skvěle připraveného Martina Řezníčka a jeho týmu," okomentovala kolegu Witowská.

U diváků už to tak pozitivní nebylo a výkon Řezníčka je rozdělil na dva tábory. Některým lidem se jeho styl vedení debaty nezamlouval a dávali to za vinu jeho politickým preferencím. "Řezníček ani nikdy neskrýval, že je voličem pravice, takže čemu se vlastně divíme," uvedl v komentářích na Facebooku České televize jeden z diváků. Jiným zase vadilo, že Jaroslavu Baštovi skákal do řeči. Nutno dodat, že kandidát za SPD to moderátorovi také nijak neulehčoval. "Skvělá práce od pana Řezníčka. Co se dá dělat, když pan Bašta odpovídá úplně scestně," bránil novináře ČT jeden z komentujících.

Ukřivděná Divišová

Zdaleka nejhůř si však vedli moderátoři televize Nova. Nejprve se příliš nedařilo Báře Divišové, které ze studia demonstrativně odešel Marek Hilšer, nespokojený s rozdělováním kandidátů do skupin na "předkapelu" a následnou "silnou trojku" podle preferencí. Moderátorka situaci neustála, opakovaně v debatě mluvila o teatrálním odchodu a nakonec si nepomohla ani reakcí na sociálních sítích, kde se senátorovi vysmála. Tento přístup nejenže odsoudili komentátoři eXtra.cz, ale také diváci. "Proč teatrálně? Řekl, proč odchází, a chtěl to oznámit všem divákům. Nechápu, proč ho uráží Divišová, jaké má na to právo, aby pana Hilšera urážela. Řekl to všem a slušně," zlobila se jedna z divaček.

Další reakce se nesly v podobném duchu. "Divišovou mám ráda, ale vysvětlení, proč nejsou v debatě všichni kandidáti, totálně nezvládla. Obhajovat to tím, že je Nova soukromá stanice a může si dělat, co chce, je hloupé," napsala další z komentujících na sociálních sítích. Přitom Divišová si moderátorsky nevedla nijak výrazně špatně, ba naopak. Debatu ukočírovala.

Zoufalý Koranteng

Nevyznamenal se ani kolega Báry Divišové Rey Koranteng. Ten v posledních letech moderuje většinu politických debat, tradičně ale v očích mnoha diváků i novinářů selhává. Koranteng čelil velké kritice za to, že oproti ostatním kandidátům dával zejména v začátku debaty až příliš prostoru Babišovi. Expremiér byl také ze všech tří hostů nejčastěji u slova. "Mně tedy přijde, že Koranteng ho (Andreje Babiše - pozn. redaktora) nechává hrozně moc mluvit. Především úplně mimo dotazy," postěžoval si jeden ze sledujících.

Koranteng se sice snažil vytahovat palčivá témata, jenže dobře připravenou otázku už nezvládl dál rozvinout. Spokojil se s odpovědí řečníka, aniž by na to jakkoli výrazněji reagoval, což bývá často neduh moderátorů Televizních novin. „Mně nejvíc vadila rezignace moderátora na téma vyšetřování ve Francii a absence otázky na spolupráci Andreje Babiše s StB a jeho členství v KSČ, když otázka na minulost před r. 89 padla u Petra Pavla," všímala si Witowská, která hodnotila všechny debaty.

Jak si zmínění moderátoři povedou nyní před druhým kolem? Zvládnou napravit svou reputaci? Třeba taková Kateřina Perknerová z Deníku už všem ukázala, jak se to má dělat.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy