Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Zabily rakety Putinova kuchaře? Hledaný zločinec prý zemřel po útoku na Vagnerovce

Jevgenij Prigožin: Putinův kuchař je prý po smrti
Zdroj: profimedia
BYL ZABIT?

Když v neděli večer došlo k raketovému útoku na nechvalně proslulé ruské žoldáky z takzvané Vagnerovy skupiny, začalo se okamžitě spekulovat, že v troskách základny mohl zahynout i Jevgenij Prigožin. Tento kontroverzní ruský magnát, po kterém jde FBI, je vlastníkem polovojenské skupiny a má velmi pohnutou minulost. O útoku informovali lidé z ukrajinského ministerstva vnitra na Twitteru.

První zmínky po útoku zveřejnil v twitterovém příspěvku Anton Heraščenko, poradce tamního ministra vnitra. Podle něj útočily vysoce přesné americké raketomety HIMARS, které v posleních týdnech působí Rusům nemalé problémy. Okamžitě se také rozmnožily spekulace, že na základně byl přítomný majitel Vagnerovců Jevgenij Prigožin. Tomu se také přezdívá Putinův kuchař.

Ruský oligarcha Prigožin

Prigožin je typickým příkladem ruského oligarchy. Jak by si podle jeho přezdívky leckdo dovolil hádat, jeho hlavním byznysem je jídlo. Vlastní síť restaurací a drtivou většinu svých peněz získal díky obřím kontraktům na dodávání jídla na ruské úřady, ministerstva a školy. Velikost jeho jmění se oficiálně neví, má ovšem množství majetku, mezi ním i třeba pětatřicetimetrovou jachtu.

Je také vlastníkem neblaze proslulé Vagnerovy skupiny, o které mnozí tvrdí, že dělá pro Rusko špinavou práci. Skupina měla páchat válečné zločiny nedávno třeba v Mali, zvěrstva na Ukrajině jsou s nimi také spjaty. Právě pro činnost skupiny je Prigožin v hledáčku FBI, která za informace vedoucí k jeho dopadení dokonce vypsala odměnu čtvrt milionu dolarů, tedy asi šest milionů korun.

Informace o možné Prigožinově smrti v troskách napadené základny zatím nejsou potvrzeny, a než se tak stane, může to trvat dny až týdny, protože i kdyby Prigožin skutečně zahynul, ruská propaganda by s informacemi nakládala s velkou rozvahou. Jisté je ale to, že rozprášení Vagnerovy skupiny by bylo pro Kreml podstatnou ranou.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy