Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Za šamanský rituál větší trest než za znásilnění dítěte. Manželský pár dostal od soudu 8 let za ayahuascu

Trest za ayahuascu: Manželský pár dostal od soudu osm let
Zdroj: Wikimedia Commons/Pixabay/Koláž eXtra.cz
+ Další 2 fotografie
kauza

Za nelegální obchody s psychotropním nápojem podle starého receptu peruánských šamanů olomoucký vrchní soud uložil polskému manželskému páru Jaroslawovi a Karolíně Kordysovým osm let vězení. Výrazně tak zvýšil trest obžalované, kterou původně ostravský krajský soud poslal do vězení na 5,5 roku, jak uvádí ČTK. Jejímu muži naopak trest o půl roku snížil. Jak přitom upozorňují odborníci nebo Pirátská strana, polovina pachatelů znásilnění dostane podmínečný trest. A to i v případě, že jsou jejich oběťmi děti. Látky použité během rituálu navíc nejsou návykové.

Třetímu obžalovanému Petru Kanawkovi, který se podílel na dovozu nápoje ayahuasca z odvaru z lián, který je v Česku na rozdíl od Peru na seznamu drog, soud potvrdil podmíněný trest. Všechny tři soud z ČR vyhostil. Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila je trest exemplární a český přístup k podobným kauzám by se měl přehodnotit. Vobořil i další experti na protidrogovou politiku prosazují dekriminalizaci užívání.

Nápoj indiánských šamanů

"Trestní sazba je v tomto případě nastavena osm až 12 let. V případě pana Kordyse jsme provedli drobnou korekci, u obžalované to byla zásadnější korekce. Podle nás se oba dopustili stejného jednání jako spolupachatelé, není jediný důvod, aby někdo z nich byl zvýhodněn," uvedl dle ČTK předseda senátu Vladimír Hendrych. Dodal, že zde nejsou podmínky pro uložení trestu pod spodní hranici trestní sazby. Poukázal na dlouhou dobu páchané trestné činnosti i množství klientů. Oba ale poslal do mírnějšího typu věznice a upustil od zabavení nemovitosti na Novojičínsku, kde se ceremonie odehrávaly.

Trojice si podle obžaloby od roku 2015 do předloňského října nechávala z Peru posílat koncentrát nápoje ayahuasca, který obsahuje v Česku zakázanou halucinogenní látku DMT. Nápoj využívají údajně už 5000 let k rituálním účelům šamani v peruánské džungli. Převážně v Česku pak obžalovaní pořádali pro zahraniční klientelu rituály, při kterých jim nápoj s drogou podávali. Do Česka podle soudu postupně dostali přes 200 kilogramů koncentrátu, ze kterého naředěním získali asi 300 litrů nápoje.

Podle rozsudku uspořádali nejméně sto rituálů, kterých se účastnilo přibližně 1300 klientů. Od svých klientů inkasovali celkem přes deset milionů korun. Zaměřovali se výhradně na klienty z Polska či Německa a Dánska, podle soudu tak chtěli ztížit své případné odhalení. Obžalovaní vinu celou dobu popírali. Kordys dnes u soudu zopakoval, že nikdy psychotropní látku nenabízel a neprodával. "Nejsem člověk, který by sem přijel a vydělával zde peníze," uvedl Kordys. Podle obhájců ayahuascu s DMT požíval jen on sám, klienti měli k dispozici nápoj bez této látky a ceremonie spočívaly na vlastní metodě s využitím ayahuascy bez DMT.

Protidrogový koordinátor: Je třeba revidovat zákoník, trest je exemplární

Obhájci také poukázali na to, že i podle předních českých expertů je látka s DMT zařazena na seznam zakázaných látek nesprávně, už s ohledem na to, že na ni nevzniká závislost a nezpůsobuje zdravotní rizika. "Je dobře, že se vede debata, zda má být látka DMT zakázána nebo ne. Jediné, čím je soud vázán, je zákon. Tady je to jasné, DMT je zakázaná látka a pro nás je bezpředmětné, zda jde o léčivý aparát a zda to byl omyl ji na tento seznam uvést," doplnil soudce.

Ayahuascu lze podle odborníků považovat za psychedelikum. Mění smyslové vnímání, vnímání času i myšlení a zesiluje emoční prožívání. Nápoj se připravuje z liány banisteriopsis caapi, používají ho amazonští domorodci. Ve 20. století vznikly církve užívající ayahuascu jako svátost.

Experti prosazují dekriminalizaci uživatelů. Jedná o tom i rada vlády pro koordinaci protidrogové politiky. "Po seznámení s kauzou (Kordysových) jsem o to víc přesvědčen, že je to pokus použít současný stav našeho zákonodárství pro exemplární potrestání skupiny lidí. Nepovažuji to ve 21. století za přípustné. Je potřeba revidovat trestní zákoník. Kdybychom řekli, že je to nelegální, člověk dostane podmínku," řekl novinářům nedávno k případu národní protidrogový koordinátor Vobořil.

Horší než znásilnění dítěte

Bývalý šéf Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík nepovažuje nynější postup za udržitelný. "V současné situaci, kdy prohibice určité části drog je spojena s velmi přísným prosazováním práva, se hází do jednoho pytle různě motivované skutky s různou společenskou nebezpečností," řekl Mravčík. Míní, že se i v jiných kauzách ukládají za "velmi bagatelní činy bez poškozených a obětí" velmi přísné tresty.

Rozsudek kritizovala ve svém příspěvku na Instagramu rovněž Česká pirátská strana. "Podle advokátky Lucie Hrdé dostane polovina pachatelů znásilnění podmínečný trest. A to i v případě, že jsou jejich oběťmi děti. Když ale v Česku konsensuálně s ostatními dospělými užíváte ayahuascu? Osm let tvrdého vězení," upozorňují Piráti na srovnání se závažnými sexuálními delikty.

Případy, jako je tento, jsou důvodem, proč se v současnosti podílíme na přípravě konkrétních legislativních změn, které by vedly k dekriminalizaci nakládání s psychoaktivními látkami, kde nevznikla újma a neexistují žádné oběti. Nikdo by neměl být takto drakonicky trestán pouze za zprostředkování bezpečného prostředí při prožívání změněných stavů vědomí,” uvádí dále ve svém vyjádření.

Ohledně změny legislativy v této věci existuje i petice. Ta je určena politickým představitelům a stojí za ní i několik lékařů a odborníků na drogovou problematiku včetně exprimátora a psychiatra Pavla Béma.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy