Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Za kritiku Kadyrova nemilosrdná poprava: Pro opozičního blogera si do švédského azylu přišlo vražedné komando

Komando zavraždilo jednoho z největších kritiků Ramzana Kadyrova
Zdroj: Profimedia.cz / koláž eXtra.cz
+ Další 2 fotografie
BYL ODSTRANĚN

Vypadá to, že se Ramzan Kadyrov zbavuje svých názorových protivníků stejně urputně, jako ruská elita čistí zemi od protivníků prezidenta Vladimira Putina. Když čečenský vůdce označil opozičního blogera Abdurachmanova za nepřítele státu, vypadalo to jako klasické propagandistické prohlášení. Teď však disidenta a Kadyrovova oponenta někdo ve Švédsku zavraždil, jak tvrdí Rádio Svoboda.

Čečenský opoziční bloger Tumso Abdurachmanov, pokládaný za jednoho z hlavních kritiků vládce autonomního Čečenska Ramzana Kadyrova, byl zavražděn ve švédském exilu. S odvoláním na jeho spolupracovníky to oznámilo Rádio Svoboda. Švédské úřady se k věci zatím nevyjádřily. Abdurachmanov byl podle rozhlasové stanice zastřelen v noci z 1. na 2. prosince.

V médiích a na sociálních sítích se nejprve objevily informace, že je blogger pohřešován a že poslední příspěvek na internetu zveřejnil 30. listopadu, píše ČTK. Novinářům se nepodařilo spojit se ani s s jeho bratrem Muchammadem Abdurachmanovem. Podle nepotvrzených zpráv ze sociálních sítí Muchammada ukryly tajné služby poté, co Tumsa zastřelila skupina osob.

Putinův hrdlořez

Ramzan Kadyrov krátce po vraždě podle ČTK tvrdil, že zločin nejspíš spáchaly cizí rozvědky, aby pošpinily jeho jméno. Agentura AP tehdy připomněla, že kritici čečenské vlády čelili více pokusům o napadení v zahraničí. Ve francouzském Lille předloni v únoru zavraždili blogera Imrana Alijeva, který kritizoval Kadyrova na platformě YouTube, jak uvádí The Guardian.

Kadyrov je čečenský bojovník a politik, už od roku 2007 neoficiálně prezident autonomní Čečenské republiky, syn tamního bývalého prezidenta Achmata Kadyrova. Těší se dlouhodobé podpoře ruského prezidenta Vladimira Putina. Platí za autoritativního vůdce vládnoucího tvrdou rukou.

Neoficiální čečenský prezident se také silně angažuje ve válce na Ukrajině, kde prosazuje nekompromisní postupy a neustále Západu vyhrožuje. Jeho činy ale často vzbuzují spíše posměch, třeba jako když mezi své vojáky zamířil rozdávat rozkazy v luxusních kanadách Prada za desetitisíce korun.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy