Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Z basy jen tak nevyjde: Muž zodpovědný za smrt George Floyda dostal dalších 20 let vězení

Derek Chauvin: Muž zodpovědný za smrt George Floyda dostal dalších 20 let vězení
Zdroj: Profimedia / Koláž eXtra.cz
+ Další 4 fotografie
trest

Bývalý policista Derek Chauvin (46) z Minneapolisu byl na základě federální žaloby za porušení občanských práv George Floyda odsouzen ke 20 letům a pěti měsícům vězení, informovaly dnes tiskové agentury. Floydova smrt vyvolala před dvěma lety masové demonstrace, na nichž lidé ve Spojených státech i v řadě evropských měst protestovali proti rasismu a policejnímu násilí.

Bělošský policista Chauvin v květnu 2020 asi devět minut klečel černochovi Floydovi na krku, zatímco zatýkaný muž opakoval, že nemůže dýchat. Chauvin byl za vraždu druhého stupně odsouzen ve státě Minnesota ke 22,5 roku vězení, ale proti tomuto rozsudku se odvolal. Federální trest je konečný, protože byl vynesen na základě dohody o přiznání viny a trestu, uvedla agentura AFP.

"Opravdu nevím, proč jste to udělal. Tlačit někomu koleno na krk, dokud neskoná, je prostě špatné. Vaše chování je špatné a odporné,“ prohlásil federální soudce Paul Magnuson podle agentury AP při vynášení verdiktu. Vytkl Chauvinovi také to, že "naprosto zničil životy" tří dalších policistů, přítomných na místě činu, když na místě převzal velení a odmítal ukončit zákrok.

Neprojevil lítost

Federální trest si má Chauvin podle agentury Reuters odpykávat souběžně s trestem vyneseným ve státu Minnesota. To pro Chauvina znamená, že ze státního zařízení, ve kterém je již sedm měsíců, bude přemístěn do federálního vězení. Federální věznice bývají bezpečnější a s menšími omezeními, ale vzhledem k rozdílům ohledně způsobilosti k podmínečnému propuštění ve státním a federálním systému si Chauvin odsedí o něco více.

Chauvin se před soudem Floydově rodině přímo neomluvil, ani nevyjádřil lítost. Floydovým dětem ale popřál "všechno nejlepší v životě".

Související články

Další články

Nejnovější kauzy