Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Výsměch, cynismus, zrůdnost: Politici reagují na Zemanovu milost šéfovi lánských lesů

Prezident Miloš Zeman v květnu 2021, když ČR navštívil srbský prezident Aleksandar Vučić.
Zdroj: Profimedia
+ Další fotografie
reakce

Milost, kterou prezident Miloš Zeman udělil šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi odsouzenému za ovlivňování veřejné zakázky v Lánské oboře, považují vládní politici za flagrantní zneužití této výjimečné pravomoci i samotného úřadu hlavy státu. Rozhodnutí označili na sociálních sítích za výsměch ostatním občanům, pohrdání právním státem a justicí, klientelismus, totální selhání prezidenta či porušení principu rovnosti před zákonem. Někteří volili ostřejší slova jako zrůdnost, cynismus či spojenectví lumpů a mafie. Jako nešťastné ho vnímají i zástupci ANO, nejsilnějšího opozičního hnutí.

Premiéra Petra Fialu (ODS) milost udělená Balákovi překvapila. Obává se toho, že to vzhledem k okolnosti případu nepřispěje k důvěře občanů v právní systém země, sdělil Fiala České televizi. Milost je výsadní pravomocí prezidenta, k níž není třeba spolupodpis premiéra, jako například u amnestie či zastavení trestního stíhání.

Podrývá důvěru ve spravedlnost

Fialův předchůdce v premiérském křesle a předseda ANO Andrej Babiš označil milost pro Baláka za velmi nešťastné rozhodnutí, které se nebude líbit ani veřejnosti. Podrývá to podle něj důvěru ve spravedlnost. "Z dnešní milosti pana prezidenta nemám vůbec dobrý pocit. Za mě je to velmi nešťastné rozhodnutí a jsem přesvědčený, že se nebude líbit ani lidem. Prezident má sice na takové rozhodnutí právo, ale nevrhá to dobrý dojem na prezidentský úřad a podrývá to i důvěru ve spravedlnost," uvedl expremiér.

"Tento typ prezidentské milosti zpochybňuje její místo v našem právním systému. Omilostnit blízkého spolupracovníka odsouzeného za ekonomický delikt je ukázkou protekcionismu a selektivního přístupu. Zarážející je i rychlost, s jakou byla milost udělena," uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Zeman podle šéfky Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) omilostněním Baláka zneužil úřad prezidenta a obešel demokratické principy. "Jde o vysmívání se všem, kteří zákony dodržují. Prezident se už voličům zodpovídat nebude, ale historie k němu bude nemilosrdná," napsala na twitteru.

Později novinářům řekla, že omilostnit jednoho z nejbližších spolupracovníků, a navíc tak rychle po pravomocném rozsudku, zapadá do "modus operandi pana prezidenta v posledních letech". "Kdy on sám nedbal výroků soudů, které se jeho osoby týkaly, když sám se měl třeba omluvit," poznamenala. Jde o další pozoruhodnou změnu názorů pana prezidenta Zemana, dodal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Zeman v minulosti tvrdil, že milost je feudální přežitek, udělovat ji hodlal jen ve zcela výjimečných případech, a to výhradně z humanitárních důvodů.

Tento Zemanův dřívější postoj připomněl i vicepremiér a šéf Pirátů Ivan Bartoš. "Dnes ji (milost) využil pro odsouzeného spolupracovníka svého kancléře bez prověrky. Ve svém zdůvodnění navíc prezident napadl rozhodnutí soudu, který musí zůstat na politicích nezávislý. Prezident by měl své rozhodnutí jednoznačně zdůvodnit. Je to velká rána pro spravedlnost v této zemi," napsal Bartoš na twitteru.

Cynismus a zrůdnost

"Cynismus, zrůdnost, chucpe.... Miloš Zeman je pod přímým vlivem kriminálního prostřed," uvedl nezávislý senátor Pavel Fischer. Senátorka ODS Miroslava Němcová označila udělení milosti za spojenectví lumpů a mafie. "Spravedlnost dostala těžce na frak. Další v řadě čekatelů je Babiš. Proto se v klidu fotí se zajíčky. Spojenectví lumpů a mafie," připomněla trestní stíhání někdejšího premiéra.

I bývalý předseda Sněmovny a současný šéf sněmovního ústavně-právního výboru Radek Vondráček (ANO) vnímá prezidentovo rozhodnutí negativně. "Jediný důvod pro udělení té milosti je, kde ten dotyčný pracuje. To je trochu znehodnocení práce soudu," řekl Vondráček České televizi. Udělení milosti Balákovi podle něj neodpovídá smyslu institutu milosti, ani tomu, jak Zeman sliboval s milostmi zacházet.

Zemanovo rozhodnutí odsoudil i hudebník a bývalý kandidát na prezidenta Michal Horáček: "Milost odsouzenému chmatákovi? Jen proto, že patří do gangu? Morální dno v Zemanově případě neexistuje," napsal na Twitteru.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy