Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Vyostřené setkání Babiše s voliči v Ústí: Důchodci si vjeli do vlasů, zasahoval antikonfliktní tým

+ Dalších 18 fotografií

Mítink Andreje Babiše s voliči v Ústí nad Labem provázely hádky i drobné potyčky. Odpůrci a příznivci expremiéra z řad důchodců si podle reportérů eXtra.cz, kteří byli během akce na místě, několikrát vjeli do vlasů. Zasahovat tak musel antikonfliktní tým, díky němuž se vše obešlo bez násilí. Stejně jako před týdnem v Jihočeském kraji, i tentokrát byli na místě policisté v civilu.

Andrej Babiš se s odpůrci setkal už ve čtvrtek ráno v Unhošti, kde ho hlasitě vypískali. Posléze přišly další dvě zastávky v menších městech, kde mítinky proběhly bez protestů. To se ale rozhodně nedá říct o Ústí nad Labem.

Ačkoliv Ústí je Babišovou baštou, ze které loni kandidoval jako jednička hnutí ANO do Sněmovny, sešly se na mítinku desítky expremiérových odpůrců. Byli však v menšině, na setkání s Babišem totiž dorazily odhadem reportérů eXtra.cz stovky příznivců. Řada z nich se přitom často obracela na pískající odpůrce, se kterými se pouštěla do křížku.

Během mítinku tak došlo k nejedné vulgární výměně názorů, v drtivé většině mezi důchodci. Ti se dokonce několikrát dostali i do menších potyček, kdy jeden do druhého strčil či ho chytnul za flígr. Situaci se nedařilo uklidnit ani expremiérovi, který promlouval i ke svým odpůrcům. "Není demokratické, že nás nenecháte mluvit," říkal Babiš, jenž na své příznivce apeloval, aby si pískajících lidí nevšímali.

Nic z toho ale nezabralo, a tak museli hned několikrát do akce členového antikonfliktního týmu. Ti vždy veškeré vášně dokázali zkrotit a jako profíci vše zvládli v klidu. Policie, která byla na místě přítomná ve velkém počtu, tak nemusela vůbec zasahovat. Výjevy z minulého týdne se tedy neopakovaly.

Nechyběli policisté v civilu

Přestože ministr vnitra Vít Rakušan a policejní prezident Martin Vondrášek minulý týden pro ČTK uvedli, že by na podobných akcích měli zasahovat uniformovaní policisté, v Ústí byli minimálně tři v civilu. Ti Babiše provázejí po celý čtvrtek. Přitom právě zásahy policistů v civilu, ke kterým došlo minulý týden v Borovanech a Českém Krumlově, vyvolaly velkou vlnu kritiky ze strany politiků i veřejnosti.

Babiš od začátku léta jezdí po Česku za voliči, pořídil si k tomu obytný vůz. Odmítá tvrzení, že jde o kampaň před prezidentskými volbami. Cesty podniká jako předseda hnutí ANO v souvislosti se senátními a komunálními volbami, řekl už dřív. Na čtvrtečním setkání v Žižicích uvedl, že případnou prezidentskou kandidaturu možná oznámí 28. října. Původně mluvil o 4. listopadu.


Související články

Další články

Nejnovější kauzy