Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Andor Šándor promluvil o Putinově lsti proti Česku. Ten nás chtěl nechat vyhodit z NATO, plán mu nevyšel

Andor Šándor a Vladimir Putin.
Zdroj: profimedia/koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Další fotografie
NÁZOR

Rusové se neuvěřitelným způsobem snažili diktovat a vydírat NATO a se zlou se potázali. To nyní přiznal generální tajemník této instituce. Co o tom pro eXtra.cz řekl bezpečnostní poradce, generál Andor Šándor?

Andor Šándor: Reakce na podmínky Ruska vůči NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ve své řeči přiznal, že Rusko dva roky před vpádem na Ukrajinu zkoušelo Severoatlantické alianci diktovat, za jakých podmínek souseda nenapadne. Jednou z nich měl být slib, že se NATO už nikdy nerozšíří a že se vrátí situace před rok 1997, tedy vyhodí se země jako ČR a pak se z nich stanou členové druhé kategorie a podobně.

„To není úplně nová informace. To přece Rusové před agresí v únoru minulého roku říkali i veřejně. Žádali návrat před rok 1997. To by samozřejmě znamenalo, že Aliance by se vrátila do složení a geografického rozmístění, které existovalo před přijetím Česka, Polska, Maďarska a dalších,“ řekl eXtra.cz v reakci na slova hlavy NATO generál Andor Šándor, který je bezpečnostním poradcem.

O tom NATO nemohlo na vteřinu uvažovat.

„V tomto postoji Ruska, v tomto požadavku, se odrážel fakt, že při sjednocování Německa jim bylo slíbeno, že se Aliance nerozšíří ani na území bývalé NDR. Byla ale jiná doba, na ni se dnešní optikou nemůžeme dívat, vždyť Václav Havel nechtěl původně jen zánik Varšavské smlouvy, ale i NATO. Je ale také potřeba říct, že Boris Jelcin o pár let později souhlasil se vstupem Česka do NATO, traduje se historka, jak seděli U Tygra s Havlem a Jelcin se ho měl ptát, proč tam chceme jít. ,Ale tak dobře, tak si tam běžte,‘ řekl mu prý nakonec,“ vypráví generál.

Doba, kdy se Rusko chtělo sbližovat

„V té době, kdy souhlasili s rozšířením v tomto složení, vyjadřovali jednak určitou ochotu sbližovat se s Evropou, situace taky byla úplně jiná. Nezapomínejme, že Bill Clinton byl poměrně blízký přítel Jelcina. Rusové zkrátka měli už správný pocit, že jejich moc nad těmi zeměmi je stejně už jen iluzorní,“ popsal někdejší situaci bývalý náčelník Vojenského zpravodajství.

„Hlavní zvrat přišel v Bukurešti 2008, kdy se odcházející George Bush mladší snažil do NATO prosadit Ukrajinu a Gruzii. Z pohledu vnímání Ukrajiny Ruskem a jejích vazeb bylo její členství pro Rusko nepřijatelné. Ale tehdy to blokovalo i Německo a Francie,“ vysvětluje dál.

Česko bez NATO? Nebezpečné, myslí si

Co by se stalo, kdybychom dnes nebyli v NATO? „Byli bychom na tom z hlediska obecné bezpečnosti hůře, otázkou je, jaká by byla politika Ruska. Myslím si, že Rusko je v mnohem nepředvídatelné, což předvedlo na Ukrajině, na druhou stranu Rusko má určitě asi jako každá velká země zájem, aby v jeho sousedství byly země jemu přátelské. A když už ne kamarádské, tak aspoň ne vyloženě nepřátelské,“ pokračuje.

Obecně bychom na tom byli hůře, možná by ale napětí v Evropě nebylo tak veliké. Jsem nicméně rád, že jsme vstoupili do Aliance, co se děje, je toho potvrzení. Na druhou stranu to jsem nikdy nezastíral, že tlak na vstup Ukrajiny do NATO vedlo k přesvědčení Rusů, že Ukrajina bude vojensky pro Rusko nebezpečná a že z jejího území může dojít k útoku. A to si myslím, že bylo velmi přehnané a nepravdivé tvrzení. Byť by si to Rusové opravdu mysleli, stejně v žádném případě neměli právo zaútočit jakkoli na Ukrajinu,“ říká rázně Andor Šándor.

Pak ale stejně následovala kritika.

„Z území Ukrajiny by nikdy nedošlo k útoku Aliance na Rusko. Že to tak Rusko nemuselo vnímat, je jedna věc. Mohli si klást otázku, proč se tedy přibližují k jejich hranicím. Selhala diplomacie. Mělo se jednat, aby se zabránilo vzniku tohoto konfliktu. Jedna věc je, o čem jsme přesvědčeni, druhý hráč to tak ale cítil a rozhodl se tak, jak uznal za vhodné,“ dodal Šándor.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy