Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Výbuch v luxusním hotelu v Havaně: Zemřelo 32 lidí, další se pohřešují

Následky po výbuchu v hotelu v Havaně.
Zdroj: Twitter Miguel Díaz-Canel Bermúdez
výbuch

Počet obětí výbuchu v luxusním hotelu Saratoga v centru Havany stoupl na 32, dalších 19 lidí se pohřešuje. Agenturu AFP o tom informovala místní zaměstnankyně Červeného kříže, která je v kontaktu se záchranáři. Dalších nejméně 64 osob bylo převezeno do nemocnice, z toho 14 dětí. Příčinou neštěstí byl patrně únik plynu.

Záchranáři nadále prohledávají trosky hotelu v naději, že najdou další přeživší. Pátrání se momentálně soustředí na interiér budovy a její suterén. Jeden z hasičů na místě uvedl, že v horních patrech budovy nebyla nalezena žádná těla ani přeživší. Kubánský ministr zdravotnictví José Ángel Portal agentuře AP řekl, že počet zraněných se může ještě zvýšit.

Příčinou výbuchu byl zřejmě únik plynu

Kubánský prezident Miguel Díaz-Canel uvedl, že pravděpodobnou příčinou exploze je únik plynu. Ujistil, že to nebyl bombový útok, ale nešťastná nehoda. Podle agentur se zřejmě vznítila cisterna s plynem zaparkovaná před hotelem. Exploze zničila několik pater budovy a velká část vnější zdi je stržena.

"Co se stalo, je velmi politováníhodné, zkáza, ztráta životů i zranění. Ještě jednou bych ale chtěl vyzdvihnout rychlost, s níž občané i úřady začali jednat," napsal prezident v sobotu odpoledne na Twitteru.

V hotelu s 96 pokoji se v době výbuchu nenacházeli žádní turisté, protože byl v rekonstrukci. Obnovit provoz měl ale po dvouleté pauze příští týden, a v budově se proto nacházelo hodně lidí.

"V době neštěstí pracovalo v objektu 51 zaměstnanců," řekl na tiskové konferenci Roberto Enriquez Calzadilla, mluvčí vlastníka hotelu.

Tím je turistická podnikatelská dceřiná společnost kubánské armády Grupo de Turismo Gaviota. Společnost uvedla, že příčinu výbuchu vyšetřuje. Hotel Saratoga byl považován za jedno z nejluxusnějších zařízení ve městě. V minulosti v tomto hotelu bydleli významní politici, podnikatelé či celebrity. V posledních letech však hotel přišel o část movité klientely kvůli otevření nových zařízení v kubánské metropoli.

Výbuch ve známém hotelu přišel ve chvíli, kdy se Kuba snaží oživit své důležité odvětví cestovního ruchu zničené pandemií nemoci covid-19. Cestovní ruch se začal počátkem letošního roku částečně zotavovat, ale válka na Ukrajině omezila příjezdy ruských turistů, kteří loni tvořili téměř třetinu turistů přijíždějících na Kubu.

Budova byla postavena v roce 1880 jako obchodní středisko a v roce 1933 byla renovována a přestavěna na hotel. Luxusní podnik se z hotelu stal v roce 2005.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy