Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Vůdce Vagnerovců Jevgenij Prigožin se objevil živý, byl prý na procházce

Jevgenij Prigožin si prohlíží místo, kde měl sám zahynout.
Zdroj: Twitter Anton Gerashchenko
+ Další fotografie
válka na ukrajině

Už to vypadalo, že nechvalně proslulý vůdce ruské žoldnéřské skupiny Vagnerovců Jevgenij Prigožin zahynul v neděli večer při ukrajinském raketovém útoku, nakonec se ale objevil živý a zdravý na fotografiích, původně zveřejněných agenturou RIA Novosti. „Každý se bál o stav Jevgenije Prigožina. Dnes jsme se setkali, byl bodrý a veselý,“ napsal později na Telegramu korespondent Jevgenij Poddubnyj. 

Když v neděli večer došlo k raketovému útoku na nechvalně proslulé ruské žoldáky z takzvané Vagnerovy skupiny, začalo se okamžitě spekulovat, že v troskách základny mohl zahynout i Jevgenij Prigožin. Tento kontroverzní ruský magnát, po kterém jde FBI, je vlastníkem polovojenské skupiny a má velmi pohnutou minulost. O útoku informovali lidé z ukrajinského ministerstva vnitra na Twitteru.

První zmínky o útoku zveřejnil v twitterovém příspěvku Anton Heraščenko, poradce tamního ministra vnitra. Podle něj útočily vysoce přesné americké raketomety HIMARS, které v posledních týdnech působí Rusům nemalé problémy. Okamžitě se také rozmnožily spekulace, že na základně byl přítomný majitel Vagnerovců Jevgenij Prigožin. Tomu se také přezdívá Putinův kuchař.

Byl jsem na procházce

Nakonec však ukrajinský útok vůdce soukromé armády Vagnerovců nejspíš nezabil. Na sociálních sítích se totiž objevily fotografie, kde si prohlíží trosky po útoku. „Ruská média zveřejnila fotografie, na kterých chodí po zničené základně Vagnerovců v Popasné. Ale jen dočasně, dostaneme ho,“ napsal pak k fotografii s Prigožinem na Twitteru důstojník ukrajinské armády Anatolij Štefan Štirlic.

Sám Prigožin, který dlouhodobě popírá své spojení s Vagnerovci, pak uvedl vskutku originální vysvětlení, co dělal na jejich základně. "Šel jsem na procházku, šel a šel, les byl stále hustší a domy nižší a nižší. Najednou vidím Vagnerovce a s nimi vojenkora Sredu. Povídám jim: ‚Zdravíčko, Vagnerovci!‘ A oni mně: ‚Zdravíčko, Prigožine!‘ To je celé vysvětlení,“ měl říci Prigožin.

Nad celým incidentem se však pořád vznáší více otázek než odpovědí. Podle ruské redakce BBC mohlo jít rovněž o lest, jak nalákat ukrajinské dělostřelectvo a zjistit polohu dělostřelců se systémem HIMARS, jenž působí Rusům těžké ztráty.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy