Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Volodymyr Zelenskyj promluvil k parlamentu: Citoval Havla a varoval Čechy

Projev Volodymyra Zelenského v poslanecké sněmovně.
Zdroj: Profimedia
+ Další 2 fotografie
projev

Ruský vpád na Ukrajinu je pouze prvním krokem, který potřebuje vedení Ruska, aby si otevřelo cestu k dalším státům. V zemi se odehrává bitva o budoucnost Evropy. V dnešním videoprojevu ke Sněmovně a k Senátu to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Českému lidu a státu Volodymyr Zelenskyj poděkoval za vřelé přijetí ukrajinských uprchlíků. Zároveň zmínil, že Česko Ukrajině pomohlo významnými zbraněmi tehdy, když byly nejvíce zapotřebí. "Ale můžete si být jisti, že tím jste podpořili i sami sebe, svoji vlastní svobodu i vlastní život," poznamenal. Podpora by podle Zelenského měla trvat do dosažení vítězství.

Jsme s vámi, buďte s námi

Prezident v projevu několikrát použil výrok "Jsme s vámi, buďte s námi", kterým se Československý rozhlas v roce 1968 obracel k české veřejnosti. Zároveň přítomné vyzval, aby byl udělen Ukrajině status kandidátské země Evropské unie. Krok by podle něj posílil evropské společenství a byl by také vyjádřením evropských myšlenek a hodnot. Ruští vojáci podle něj na Ukrajině bojují právě proti evropským hodnotám.

Ruské tanky musí být podle něj zastaveny a spáleny. „Nebo vyhnány z území Ukrajiny, aby nemohly dojet do Prahy, Ostravy, Brna, Karlových Varů či jakéhokoli jiného města na této planetě,” řekl dodal: „Pomocí pro Ukrajinu jste podpořili i sami sebe.”

Ukrajina podala žádost o přijetí do EU v březnu krátce poté, co na ni 24. února zaútočila ruská vojska. "Udělit Ukrajině status kandidáta znamená dokázat, že evropské společenství je skutečné, evropské hodnoty fungují a nejsou jen prázdnými slovy v několika dokumentech," uvedl Zelenskyj. Říct Ukrajině "ano" je podle něho také obranou ve válce s Ruskem.

Zelenskyj vyzval Česko k aktivitě, která by měla směřovat k tomu, aby se na postupu k Ukrajině shodli všichni evropští lídři. Státy EU pověřily Evropskou komisi, aby se ukrajinskou žádostí zabývala a vydala doporučení. Rozhodnutí o tom, zda Ukrajině bude udělen status kandidátské země, je na členských státech EU a musí být přijato jednomyslně. Žádostí by se měl zabývat summit 23. a 24. června.

Havlova slova dojdou naplnění

V době českého předsednictví v EU v druhé polovině tohoto roku bude podle Zelenského před Evropou mnoho výzev. "Měli bychom se dohodnout na sedmém sankčním balíčku a cíleně budovat Ukrajinu," řekl. Zelenskyj ocenil, že premiér Petr Fiala (ODS) byl mezi prvními vrcholnými politiky, kteří po ruské invazi navštívili Ukrajinu.

I díky tomu ukrajinský prezident věří, že Česká republika bude mezi lídry při obnově ukrajinské ekonomiky a infrastruktury. Česko by podle něj mohlo například převzít "patronát" nad obnovou některého z ukrajinských regionů nebo měst.

„Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí,“ citoval Zelenskyj v závěru slova Václava Havla. Ač se podle něj ne vždycky v historii Evropy tak stalo, v roce 2022 můžeme na Ukrajině zajistit jejich naplnění.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy