Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Vladimir Putin před rokem napadl Ukrajinu: Předtočený projev a první bitva o letiště

Vladimir Putin.
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 7 fotografií
válka na ukrajině

Drtivá většina lidí si myslela, že Rusko pouze straší a na Ukrajinu jeho vojska nevstoupí. Prezidenti, diplomati, politické špičky - nikdo z nich by si ještě den před loňským čtyřiadvacátým únorem nevsadil na to, že válka na Ukrajině bude už druhý den realitou. To, co mělo skončit jako smazání Ukrajiny z mapy, se však pro Rusko velmi nečekaně protáhlo a zvětšilo se na konflikt mezinárodních rozměrů. Boje se rozhořely ve čtvrtek v 5:30 ráno, jak naší redakci potvrdila Natalya z Doněcka.

"Vidíme, že síly, které v roce 2014 provedly na Ukrajině státní převrat, chopily se moci a drží ji za pomoci ve skutečnosti dekorativních volebních procedur, nakonec opustily mírové urovnání konfliktu. Osm let, nekonečně dlouhých osm let, jsme dělali vše pro to, abychom situaci vyřešili mírovými, politickými prostředky. Všechno marné," prohlásil Vladimir Putin ve svém předtočeném projevu čtyřiadvacátého února při zahájení invaze.

"Vážení soudruzi a druhové, vaši praotcové a dědové nebojovali s nacisty proto, aby se nyní zmocnili moci na Ukrajině neonacisté. Žádáme vás, abyste sloužili lidu a ne neonacistické juntě. Vyzývám vás, abyste okamžitě složili zbraně a šli domů. Všichni, kteří splní tento požadavek, mohou bez překážek opustit oblast bojových akcí a vrátit se ke svým rodinám," dodal ještě. Události pak nabraly velmi rychlý spád. Fotografie Putina, jak vyhlašuje válku obklopen telefony, oběhla snad celý svět.

Začátek války nám neprodleně z místa potvrdila i jedna z místních obyvatelek Ukrajiny. "Probudili jsme se v 5.30. Ve městě už proběhlo několik nepokojů. Starosta Kyjeva řekl, abychom zůstali v klidu a pokračovali v normálním životě. Kdo může, aby zůstal doma. Já bohužel do práce musela. Cestou jsem viděla velké davy lidí u čerpacích stanic a bankomatů," řekla pro eXtra.cz Natalya z Doněcka.

Boj o letiště

Jako první akcí po vniku ruských jednotek na ukrajinské území byla takzvaná bitva o Hostomel - letiště, vzdálené pár kilometrů od Kyjeva. Ruský plán byl jasný. Komando speciálních jednotek se vysadí na letišti a vyjede do Kyjeva, kde Ukrajinu zbaví funkční vlády. Jednoduchý a jasný plán, který ale nevyšel.

V Hostomelu asi dvě stovky ruských výsadkářů tvrdě narazily. Letiště se sice za podpory letectva a dělostřelectva obsadilo, ale nepodařil se hlavní ruský plán - rychlá invaze na Kyjev. Po tvrdých bojích se podařilo ukrajinské armádě získat letiště zpět, ​jak informovala Ukrajinská pravda. Utrpělo však obrovské škody, zničeno bylo třeba největší letadlo na světě, Antonov An-225 Mrija.

Raketové útoky

Zároveň s útokem na Hostomel začaly boje po celém území Ukrajiny. Hlavní údery byly vedeny na města v nejbližším okolí ruských hranic. Charkov, Cherson a okolí řeky Dněpr zasypaly rakety, boje se rozhořely i v Doněcké a Luhanské oblasti, které Rusko později nelegálně připojilo ke svému území. Ačkoliv Rusové útoky raketami na civilisty popírali, média je na Twitteru velmi rychle usvědčila.

Válka se rozbíhá naplno během prvního dne. Ještě před půlnocí ohlašuje prezident Volodymyr Zelenskyj všeobecnou mobilizaci a Ukrajina oficiálně vstupuje do války, kterou Rusko dodnes popírá. Zatímco podle představ Vladimira Putina měla skončit za pár týdnů, už trvá dlouhý rok a stála desetitisíce životů.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy