Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Vladimir Putin odhalil karty: Plánuje nekonečnou válku se Západem

Vladimir Putin: Plánuje nekonečnou válku se Západem
Zdroj: profimedia.cz/koláž eXtra.cz
+ Další 3 fotografie
válka na ukrajině

Rusko se podle Dmitrije Peskova, mluvčího prezidenta Vladimira Putina, musí připravit na nekonečnou válku se Západem. "Věci budou mnohem těžší. Bude to trvat velmi, velmi dlouho,“ řekl podle listu The Guardian Peskov na večeři s politickými elitami země. "Pro nás to není geopolitický úkol, ale úkol přežití ruské státnosti, vytvoření podmínek pro budoucí rozvoj země a našich dětí," řekl později prezident.

Na konci prosince se mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov sešel na večeři s přáteli z prostředí moskevských politických elit v bytě vysokého státního úředníka. Někteří z přítomných hostů připíjeli na nový rok, ve kterém vyjádřili naději na mír a návrat k normálu.

Dmitrij Peskov: Věci budou mnohem těžší

Jak noc ubíhala, vstal Peskov k přípitku. "Hádám, že čekáte, že něco řeknu," řekl dlouholetý mluvčí Vladimira Putina. "Věci budou mnohem těžší. Bude to trvat velmi, velmi dlouho,“ pokračoval šokujícími slovy Peskov.

Jeho přípitek následně zatemnil náladu mezi hosty, z nichž mnozí soukromě řekli, že jsou proti válce na Ukrajině. "Bylo nepříjemné slyšet jeho řeč. Bylo jasné, že varoval, že válka s námi zůstane a my bychom se měli připravit na běh na dlouhou trať,“ řekl jeden z hostů, který o tom nyní anonymně promluvil pro server The Guardian.

Vladimir Putin: Je to úkol přežití ruské státnosti

Po více než roce invaze, která měla podle původního ruského plánování trvat jen pár týdnů, než Ukrajina kapituluje, Putin připravuje společnost na válku se Západem a mnohaletý konflikt. Když nedávno dlouze mluvil k dělníkům v letecké továrně v regionu Burjatsku, znovu zmínil válku jako existenční bitvu o přežití Ruska.

"Pro nás to není geopolitický úkol, ale úkol přežití ruské státnosti, vytvoření podmínek pro budoucí rozvoj země a našich dětí," řekl prezident. „Putin prakticky přestal mluvit o jakýchkoli konkrétních cílech války. Nenavrhuje žádnou vizi toho, jak by mohlo vypadat budoucí vítězství. Válka nemá jasný začátek ani předvídatelný konec,“ řekl k tomu pro The Guardian politolog Maxim Trudoljubov.

Plánům na dlouhodobou válku se Západem nahrává i Putinovo rozhodnutí rozmístit jaderné zbraně do sousedního Běloruska. Výstavba pro jaderné zbraně by měla být v Bělorusku dokončena do začátku července, upřesnil šéf Kremlu. Malý počet taktických raketových systémů Iskander, které lze k odpálení použít, již byl převezen. "Pokud to odpálíme, bude to zničující lekce pro celý svět," uvedl v návaznosti běloruský prezident Alexander Lukašenko na Twitteru.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy