Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Vladimir Putin má problém: Čína se ho bude snažit vyštvat z Ukrajiny, říká analytik

Vladimir Putin: Si Tin Pching na něj bude tlačit, aby z Ukrajiny odešel, říká analytik
Zdroj: Se souhlasem Jiřího Vojáčka/profimedia.cz/koláž extra.cz
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
válka na ukrajině

Čínský prezident Si Ťin-pching přistál v pondělí v Moskvě na setkání s Vladimirem Putinem. Je to poprvé, co čínský vůdce navštívil svého souseda a blízkého strategického partnera od doby, kdy Rusko zahájilo svou invazi na Ukrajinu. Znamená to průlom v rusko-čínských vztazích?  „Dle mého názoru Si na Putina bude tlačit, aby z Ukrajiny odešel. Pro Rusko už nemá válka na Ukrajině dobré řešení, ruská armáda dosáhla maxima svých možností, a teď už může jenom ustupovat,“ komentuje návštěvu pro eXtra.cz vojenský analytik Jiří Vojáček.

Návštěva čínského vůdce Si Ťin-pchinga v Moskvě přichází několik dní poté, co Mezinárodní trestní soud v Haagu obvinil Vladimira Putina ze spáchání válečných zločinů na Ukrajině a vydal na něj zatykač.

Podle CNN se očekává, že Ukrajina bude klíčovým bodem diskuse během třídenní návštěvy, která je bedlivě sledována z hlediska možného dopadu na zakořeněný konflikt, který zabil desítky tisíc lidí a vyvolal masovou humanitární krizi.

Si Ťin-pchingova návštěva je vnímána jako podpora ruského vůdce tváří v tvář širokému mezinárodnímu odsouzení jeho války. Čína ostatně vyzvala Mezinárodní trestní soud (ICC), který v pátek vydal již zmíněný zatykač na ruského prezidenta, k objektivnosti a nestrannosti. Čína se k ruské agresi vůči Ukrajině oficiálně staví neutrálně.

Čína ohledně Ruska kličkuje

„ICC musí zaujmout objektivní a nestranný postoj, respektovat imunitu hlav států a vyhnout se politizaci a dvojím standardům,“ uvedl podle ČTK mluvčí čínského ministerstva zahraničí jen několik hodin před zahájením státní návštěvy čínského prezidenta v Rusku.

Mluvčí rovněž dodal, že Čína bude k ukrajinské krizi i nadále zaujímat objektivní a spravedlivou pozici a chce také zastávat konstruktivní roli v mírových jednáních. Doposud Peking odmítal vpád ruských vojsk na Ukrajinu odsoudit, nicméně ho ani jasně nepodpořil.

Analytik Vojáček: Pro Rusko už nemá válka dobré řešení

Vojenský analytik Jiří Vojáček je však k možnému sbližování Číny a Ruska skeptičtější. „Číňané cítí, že válka na Ukrajině už vyostřila vztahy mezi Západem a Ruskem do takové míry, že to ohrožuje mezinárodní obchod. A protože Čína už není ryzí marxistický stát, ale spíše jakási podivná kombinace socialistického feudalismu a tržního hospodářství 19. století, jde vedoucím představitelům zejména o zisky, mnohdy vlastní, nikoli o ideologii,“ upozorňuje analytik pro eXtra.cz

„Proto dle mého názoru Si na Putina bude tlačit, aby z Ukrajiny odešel. Pro Rusko už nemá válka na Ukrajině dobré řešení, ruská armáda dosáhla maxima svých možností, a teď už může jenom ustupovat. Další možností je ještě větší prohloubení příkopů, opravdu masivní mobilizace, ovšem to Putinovi přinese domácí kritiku bez reálných vyhlídek na výsledek,“ pokračuje Vojáček s tím, že Západ navíc na Ukrajinu posílá stále více velmi efektivních zbraní a dává najevo, že už se v této snaze nezastaví.

NATO nedopustí, aby byla Ukrajina poražena. Když to shrnu, Číně jde o obchod. A válka vždy obchodu škodí,“ dodává analytik.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy