Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Vladimír Putin lže, že chce konec války: Hraje si na dobráka, myslí si Andor Šándor

Andor Šándor a Vladimír Putin
Zdroj: profimedia / koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 7 fotografií
VYJÁDŘENÍ

Vladimir Putin nedávno naznačil, že Rusko může vstoupit do mírových rozhovorů s Ukrajinou, podmínkou je, že okupovaný stát akceptuje nároky nepřítele a uzná jeho současné územní zisky. Jenže podle vyjádření bezpečnostního poradce Andora Šándora pro eXtra.cz je to jen hra na nabídku příměří. Ve skutečnosti prý Moskva nic takového nechce.

Andor Šándor: Putin to s nabídkou míru nemyslí vážně

Nedávno znovu pochybně zvolený ruský prezident Vladimir Putin dal na stůl nabídku příměří, ta je ale pro Ukrajinu zcela nepřípustná.

„Myslím si, že to má několik rovin. První může být směřována k mírové konferenci, které se Rusové nezúčastní, protože na ni nebyli pozváni. Ale tímto prohlášením mohou ukazovat, jako že chtějí mír,“ začíná své vyjádření pro eXtra.cz bezpečnostní poradce generál Andor Šándor.

„Je dobré vnímat, ke komu to sdělení hlavně směřují. Může to být směrem k řadě států, které, když je přímo nepodporují, tak je minimálně neodsuzují,“ pokračuje dál.

„Za druhé tím vzkazem chtějí dát najevo, jaká je legitimita ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, kterou se snaží zpochybnit. Proto ukazují, že není s kým jednat, byť by oni údajně chtěli. Je to samozřejmě dost farizejské, ale taková už je politika,“ domnívá se generál.


Rusku se jeho plány nepodařilo splnit

„Za třetí podle mého názoru oslovují i ty Ukrajince, kteří se vyhýbají vojně, plus jejich rodinné příslušníky, kteří je podporují, a také část Ukrajinců, kteří jsou z války již velmi unaveni,“ věří bezpečnostní poradce.

„Za čtvrté to vypadá, že Ruskodosáhlo územních cílů, nikoli tedy těch, které měli, když si předsevzali před dvěma lety takzvanou speciální vojenskou operaci. Nepodařilo se jim svrhnout Zelenského, jeho režim, nepodařilo se jim zničit ukrajinskou vládu a demokracii, nepodařilo se jim ani zničit ukrajinský národ,“ popisuje znalec bezpečnostní problematiky.

„To se jim ani nepodaří, ale dosáhli určitých teritoriálních úspěchů. S ohledem na celkový vývoj doma, na vlastní ztráty, náklady, plus hysterii Západu, že Putin chce s agresí pokračovat až bůhvíkam, proto nabízí jednání, které může být ovšem limitováno tím, že nebude jednat s kým, když tvrdí, že režim Zelenského je nelegitimní. Vlastně tím ale Moskva nyní naznačuje: Jsme za dobráky a ani nás to nic nestojí,“ uvažuje generál.


Ve skutečnosti nikdo jednat nechce

De facto tedy platí to samé, co třeba zaznělo už před rokem a půl: Rusové ve skutečnosti jednat nechtějí.

„Když vyhráváte vojensky, snižuje to vaši ochotu vyjednávat. Na druhou stranu: když jednání přesto nabídnete, ukazujete se jako ten, kdo je lepší, než si o něm někdo dosud myslel. Chceme-li ovšem vyjednávat a rovnou přitom řekneme, že nemáme s kým, je to stejné, jako že jednat nechceme. Validita ruského návrhu je omezená. Neumím si představit, s kým jiným by chtěli vyjednávat, s kým by to bylo regulérní,“ doplňuje pro eXtra.cz Andor Šándor.

Podle něj ovšem ani Volodymyr Zelenskyj nemůže přijmout ponižující ruské podmínky: podle názoru bezpečnostního analytika by mu šlo o holý život

Související články

Další články

Nejnovější kauzy