Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci eXtra na Ukrajině Oktagon 54 Survivor 2024

Vladimir Putin bude dál diktátorem Ruska: Skončí, až najde poslušného nástupce, říká Andor Šándor

Andor Šándor a Vladimír Putin
Zdroj: profimedia, herminapress / koláž eXtra.cz
+ Další 4 fotografie
BUDOUCNOST

Ruský prezident Vladimir Putin (71) se vůbec nemusí bát, že by se v prezidentských volbách, jež se konají příští rok, našel „drzoun“, který by ho ohrozil, nebo dokonce porazil. Podle bezpečnostního poradce generála Andora Šándora (66) v čele země zůstane, dokud sám bude chtít. O tomto tématu se odborník rozpovídal v rozhovoru pro redakci eXtra.cz.

Andor Šándor: Vladimir Putin nemá konkurenci

Ruská hlava státu Vladimir Putin je diktátor, jenž dlouhá léta umlčuje (zavírá do vězení i vraždí) opozici i nezávislá média, rozpoutal také hrozivý okupační konflikt na Ukrajině, kvůli kterému ho považují za válečného zločince a vraha.

Jeho pozice v domovské zemi je přesto neotřesitelná a během brzkých prezidentských voleb se to znovu potvrdí.

To, že by se Vladimir Putin příští rok znovu nestal prezidentem Ruské federace, je téměř stoprocentně vyloučeno. V dnešním Rusku to už asi sice není tak úplně stejné jako za Stalina, který říkal, že není důležité, kdo hlasy dává, nýbrž kdo je počítá, ale je fakt, že i po agresivním útoku na Ukrajinu je popularita Putina stále někde mezi 70 a 80 procenty,“ sdělil eXtra.cz bezpečnostní poradce generál Andor Šándor.

„Že by pro něj někdo nyní představoval nějakou hrozbu, to mi připadá hodně málo pravděpodobné. Všichni ti, kteří by ho mohli reálně ohrozit, byli různými způsoby odstraněni z možnosti zúčastnit se voleb. Takže je to téměř vyloučené,“ říká.


Může být i hůř?

„Pokud jde o Putina, tak ho opravdu absolutně vůbec neadoruji, ale musíme si přiznat, že v Rusku jsou ještě mnohem horší figury, které by v Kremlu byly podstatně složitější a pro nás by představovaly mnohem větší hrozbu. Proto bych si od nové tváře moc nesliboval,“ varuje generál.

Putin už také asi naplno rozjel svou verzi předvolební kampaně: komentátoři si všímají, že se v poslední době tento muž, jenž je jinak od ostatních nejraději oddělený desítky metrů dlouhým stolem, začal objevovat v přítomnosti dětiček.

„To už dělal Stalin, dokonce jeho nástupce Malenkov nechal najít holčičku, s kterou se fotil jeho předchůdce. Květiny od dětí si nechával dávat i Gorbačov. Je to vděčné. Děti hnusnou realitu uhladí, zpříjemní a udělají přijatelnou. Jsou naše naděje, takže budí emoce. A praktikuje se to i na Západě,“ upozorňuje Šándor.

Dají se možná čekat i předvolební dárečky. „O ruskou vnitřní politiku se stará předseda vlády Mišustin. Jeho jméno skoro neslyšíme a nevidíme ho. Putin se soustředí spíš na svá hlavní témata. Překvapilo by mě ale, kdyby se tam před volbami neuplácelo. Stejně jsme to viděli i u nás,“ směje se.


Konec Putina

Čeká podle Šándora Vladimira Putina úmrtí v úřadu, nebo si vybere nástupce, kterému předá moc a domluví si u něj imunitu, jak to udělal Jelcin?

„To, co jste naznačil, se může stát. Putin se Jelcinovi jako nástupce zavázal k tomu, že nijak neohrozí to, co různými způsoby nabyla široká rodina jeho předchůdce. Jestli někoho takového už má, to nevím. Medveděv, se kterým se na jedno období Putin vystřídal, to podle mě nebude, to bych skoro vyloučil. Podle mě to může být někdo úplně neočekávaný, někdo, koho ani širší veřejnost nezná,“ dodal pro eXtra.cz generál Andor Šándor.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy