Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Vláda projedná změnu vymáhání soudních pohledávek. Nově by je vymáhal stát, ekonomové před tím varují

Premiér Petr Fiala byl samozřejmě také pozván.
Zdroj: Herminapress
Předchozí Další
KONSOLIDAČNÍ BALÍČEK

Součástí konsolidačního balíčku, který má za cíl stabilizovat veřejné finance, je také návrh na změnu vymáhání soudních pohledávek. Ty by v případě schválení návrhu nově namísto exekutorů vymáhala celní správa. Návrh má však svá ale, upozorňují ekonomové.

Česká vláda ve své snaze stabilizovat státní rozpočet, který stále hrozí masivním schodkem, navrhla konsolidační balíček. Součástí opatření je navýšení daní firmám i některým zaměstnancům, zrušení školkovného, zdražuje se palivové dřevo či točené pivo. Vláda ve snaze přinést do kasy více financí také plánuje navýšit daně z nemovitosti. Jak ovšem zjistila redakce eXtra.cz, součástí konsolidačního balíčku je i úprava, která mění způsob vymáhání soudních pohledávek. Ta by však podle ekonomů mohla mít dopad na všechny, jelikož bude zatěžovat každého daňového poplatníka.

Ekonom Lukáš Kovanda má pochyby

Takový postup se nezdá Lukáši Kovandovi, hlavnímu ekonomovi Trinity Bank. “Pokud se veřejný sektor snaží plně převzít úkoly, na jejichž plnění se podílí i soukromý sektor, málokdy to dopadne z ekonomického hlediska smysluplně. V tomto případě jde o přenesení nákladů dlužníků na všechny daňové poplatníky. To je nejen nespravedlivé, ale také nebezpečné z hlediska vývoje společnosti, jelikož vlastně podporujeme kulturu nesplácení dluhů.” Kovanda ve své zdrženlivosti vůči návrhu není mezi ekonomy sám.

“Cílem konsolidačního balíčku je racionalizovat hospodaření státu a změnit trend, kdy se naše země zadlužuje téměř nejrychleji ze všech zemí Evropské unie. Balíček má na jedné straně zvýšit příjmy státu, na druhé omezovat zbytné výdaje,“ vysvětluje ekonom Štěpán Křeček z BH Securities. Křeček se ovšem podivuje, proč ve chvíli, kdy je zapotřebí veřejné finance podrobit škrtům, vláda stejnému sektoru plánuje přidat agendu na vyřešení. “Nedává smysl se na jedné straně snažit škrtat ve výdajích veřejného sektoru a na druhé straně témuž sektoru přidávat další agendy k řešení. Pokud máme směřovat ke štíhlému modernímu státu, je třeba po státu chtít, aby do fungování společnosti vstupoval pouze v případech, kdy není zbytí,” říká k návrhu ekonom Křeček.

Stát si slibuje vyšší efektivitu

Justiční pohledávky chce vláda ze správy soudů a exekutorů převést pod agendu státních celníků. Mezi tyto soudní pohledávky patří například poplatky spjaté s podáním žaloby či při odvolání se proti rozsudku, dále náklady na advokáty ex offo, kteří obhajují obžalované, nebo třeba platby spojené s vyhotovením znaleckých posudků. Pokud nejsou poplatky včas uhrazeny, dluh dle současného systému vymáhají soudy, potažmo zpravidla najatí soudní exekutoři.

Stát navrhovanou změnu obhajuje tím, že změna povede ke sjednocení aktuálně roztříštěného systému, od čehož si veřejný sektor slibuje lepší předvídatelnost postupu při vymáhání pohledávek a v konečném důsledku také zvýšení efektivity ve vymáhání. Mezi argumenty se také objevuje hledisko dlužníka, pro kterého je vymáhání exekutorem další zátěž, jež dlužníkovi takto odpadne. Stát tak zestátnění nákladů, aby nebyly připsány k tíži dlužníka a namísto toho byly uhrazeny erárem, považuje za změnu k lepšímu.

V případě přenosu agendy na celní správu se o náklady vymáhání namísto odpovědných dlužníků budou paradoxně muset podělit všichni občané, a to včetně těch, kteří všechny své závazky dodržují.

Návrh je na stole už počtvrté

Stejný návrh zákona byl v předchozích volebních obdobích předložen už třikrát a dosud nebyl schválen. Poslanci zatím vždy upřednostnili zachování současného stavu před přenesením na celní správu.

Redakce eXtra.cz s dotazy zkontaktovala Celní úřad pro hlavní město Prahu. „Výkon této kompetence je součástí konsolidačního balíčku, který je po prvním čtení. Je tedy zatím předčasné poskytovat bližší informace,“ nechtěla se nyní více vyjadřovat tisková mluvčí celníků Nikola Soukalová.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy