Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Vít Rakušan má problém: Kvůli uprchlíkům na něj míří trestní oznámení!

Vít Rakušan má problém: Kvůli uprchlíkům na něj míří trestní oznámení!
Zdroj: Se svolením Víta Rakušana
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
uprchlíci z Ukrajiny

Ministr vnitra Vít Rakušan čelí trestnímu oznámení od sociálních pracovníků z iniciativy Krisa. Podle jejich vyjádření ignoruje situaci ukrajinských běženců převážně romského původu a útlak, kterému jsou tito lidé po celé týdny vystaveni na pražském a brněnském hlavním nádraží. 

Iniciativa Krisa po konzultaci s právníky podle svého vyjádření Rakušana viní z nepřekažení trestného činu a omezení osobní svobody. Podala také oznámení pro trestný čin apartheidu a diskriminace.

"Žijeme v právním státě, který je zároveň vázán mezinárodními smlouvami. To, jakým způsobem se aktuálně nakládá s některými lidmi prchajícími před válkou, je naprosto bezprecedentní a je možné doložit, že k tomuto postupu dochází na základě rasového klíče. Podle Organizace pro pomoc uprchlíkům existuje aktuálně jedenáct různých právních statusů, se kterými uprchlíci přicházejí, a z nich velká část nezakládá situaci na pozitivní výsledek azylového řízení, přesto je naprosto nepřípustné, aby byla těmto lidem upírána jejich základní lidská práva a nerespektovány jejich potřeby a důstojnost," vysvětluje Eva Dolejšová Valachová za kolektiv Krisa.
Zabraňovali Romům vystoupit
Podle svědectví dobrovolníků i samotných uprchlíků, které popisuje Krisa, bylo v březnu až květnu 2022 ukrajinským občanům převážně romského etnika bráněno využívat Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU) ve Vysočanech. Nemohli tak čerpat podporu zákonně určenou běžencům: ubytování, udělení víza, zdravotní péči, přístup na pracovní trh a další. Pracovníci KACPU a policisté prý bránili ukrajinským Romům v registraci. Tím podle iniciativy znemožnili výkon rovných práv a způsobili jim újmu pro jejich příslušnost k národnostní menšině. Jde podle zmiňovaného vyjádření zároveň o porušení mezinárodních smluv, kterými je Česká republika vázána, např. Úmluvy o právním postavení uprchlíků a protokolu týkajícího se právního postavení uprchlíků.

„Zároveň se lidem zabraňovalo vystoupit na brněnském hlavním nádraží, za asistence policie s psovody byli zastrašováni. Ukrajinští Romové kvůli tomu končí na ulici, respektive pražském Hlaváku, případně v naprosto nevyhovujícím stanovém městečku v Troji, které je také pod neustálým policejním dohledem. Působí se jim tak jasná újma na zdraví i majetku. Že dochází k podobnému protiprávnímu jednání, máme jasně potvrzené jak od dobrovolníků z Iniciativy Hlavák a samotných postižených Romů, tak dokonce od pracovníků KACPU a příslušníků Policie ČR,“ dodává Dolejšová Valachová.

"Rakušan nekonal a situaci podporoval"

První trestní oznámení bylo podáno na neznámého pachatele pro trestný čin apartheidu a diskriminace skupiny lidí, druhé pak na ministra vnitra Víta Rakušana pro trestný čin nepřekažení trestného činu a zbavení osobní svobody. Ministr se podle sociálních pracovníků rozhodl nekonat, byť mu byly i podle jeho mediálních prohlášení praktiky na hlavních nádražích dobře známy, a svou nečinností naopak tuto situaci nepřímo podporoval.
O problematice převážně romských uprchlíků z Ukrajiny, kteří přebývají na pražském Hlavním nádraží bez odpovídajících podmínek včetně malých dětí, které musí spát na zemi, jsme opakovaně psali.

Redakce eXtra.cz s žádostí o vyjádření kontaktovala samotného ministra Rakušana. Bohužel bez odpovědi.


Související články

Další články

Nejnovější kauzy