Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Velké srovnání možných prvních dam: Kdo jsou Eva Pavlová a Monika Babišová

Eva Pavlová a Monika Babišová: Srovnání  možné první dámy
Zdroj: Profimedia.cz / eXtra.cz - Renata Bušková
+ Dalších 13 fotografií
prezidentské volby

Odlišnější už ani být nemohou. Kdo jsou ženy, které možná obsadí místo první dámy Česka? Podívejte se na portréty Evy Pavlové (58) a Moniky Babišové (48). Na jedné straně Eva Pavlová, podplukovnice ve výslužbě, která si v nablýskaných večírcích nelibuje, na druhé Monika Babišová, v současné době jedna z majitelek Agrofertu a věrná podporovatelka svého manžela. Paní Pavlová poskytla eXtra.cz rozhovor.

Eva Pavlová

Osmapadesátiletá Eva Pavlová je manželkou Petra Pavla a armádní podplukovnicí v záloze. Pochází ze Šumperku. Na gymnáziu v rodném městě hodně sportovala, k jejím nejoblíbenějším disciplínám patřila střelba. Maturovala v roce 1983 a poté byla rok na Vojenské odborné škole žen při Vysoké vojenské letecké škole v Košicích.

V letech 1986 až 1990 studovala Vysokou vojenskou pedagogickou školu v Bratislavě. Coby podplukovnice pomáhala svému budoucímu manželovi i na generálním štábu, kde zastávala pozici komunikátorky se zahraničními vojenskými a leteckými přidělenci, přičemž z titulu této funkce mj. zabezpečovala vojenské návštěvy. Služební poměr ukončila kvůli manželově misi, následně se odstěhovali do Bruselu. Po návratu se věnovala rodině, následně prodělala rakovinu.

Eva Pavlová stojí svému manželovi Petru Pavlovi pevně po boku, a i když bylo vidět, že má ráda svůj klid, soukromí a mediální kolotoč je na ni občas trošku moc, trpělivě zodpovídá otázky a chová se tak, jak by se od budoucí první dámy očekávalo.

"Ze začátku jsem si říkala, že nevím, jestli do toho jít, protože je to hodně práce a několikrát jsme si tím procházeli. Když jsme ale jezdili po besedách a viděla jsem podporu lidí, tak jsem si říkala, že by to mohla být taková jeho poslední mise pro tuto zemi," řekla Pavlová v rozhovoru s eXtra.cz k manželově kandidatuře.

Monika Babišová

Monice Babišové, manželce Andreje Babiše, je 48 let. Se svým budoucím manželem se potkala v roce 1992, v té době měli oba dva jiné partnery. Nastoupila tehdy do podniku Lovochemie jako sekretářka. Babišová, rozená Herodesová, se ve svých 19 letech vdala za svého tehdejšího přítele, nicméně o dva roky později se rozvedla.

Poté navázala partnerský vztah s Andrejem Babišem, jenž byl v Lovochemii jedním z ředitelů. Do tohoto vztahu se narodily dvě děti, dcera Vivien a syn Frederik Babišovi. Herodesová přijala v roce 2013 příjmení Babišová, oddáni pak byli 29. července 2017.

Monika Babišová se věnuje hlavně charitativní činnosti, je majitelkou části holdingu Agrofert, který patřil Andreji Babišovi. Věnuje se také interiérovému designu, své nadaci a doprovází manžela na zahraničních cestách. Na veřejnosti vystupuje nerada, rozhovory s ní jsou tak spíše výjimečné.

Lidé si všimli, že při vyhlašování Babišovy kandidatury se netvářila nijak nadšeně: "Pro mě to byla vážná situace a nepřišlo mi úplně vhodné, abych se u toho smála. Taky jsem nerada středem pozornosti, dlouho jsem z toho byla dost ve stresu. Celou dobu jsem se vlastně jen snažila soustředit na to, co Andrej říká. Nechtěla jsem mu to nijak zkazit," řekla Monika Babišová iDnes.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy