Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Velká čistka na Kavčích horách: Nový ředitel ČT Jan Souček má ambiciózní plány

Novým generálním ředitelem se stane Jan Souček.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
Ředitel ČT

Česká televize má po středeční volbě nového generálního ředitele. Byl jím zvolen Jan Souček, dosavadní šéf brněnského studia České televize, píše server irozhlas.cz. Souček hned od začátku ohlašuje personální změny a přibližuje svou náročnou vizi. Ve funkci vystřídá Petra Dvořáka po jeho dvou funkčních obdobích v celkové délce 12 let.

Jan Souček, na příštích šest let nově zvolený generální ředitel České televize, chce zredukovat první úroveň managementu o 20 procent a tyto personálie řešit ještě před svým nástupem do funkce. Konkrétní jména svého týmu zatím prozrazovat nechce, odpověděl Blesku.

Česká televize podle Součka stojí před potřebou vyřešení svého financování. Nechce ovšem pouze hledat další finanční prostředky, nýbrž také řešit efektivitu činností a zvážit jejich outsourcing. Rovněž chce zahájit diskuzi o důležitosti dosavadního nákupu práv ke sportovním vysíláním, kterým má trpět vlastní tvorba veřejnoprávního média, píše irozhlas.cz.

V plánu má mít Jan Souček také nastavit novou úroveň komunikace nejen uvnitř televize, ale i s radou a politickými představiteli.

Koncesionářské poplatky

Ohledně budoucí výše koncesionářských poplatků nový ředitel upozorňuje, že na to vliv úplně nemá. „Rád bych se také během prázdnin přiřadil k debatě na ministerstvu kultury o přípravě velké novely zákona o České televizi, jejíž součástí jsou i poplatky. Ale netajím se tím, že je mi sympatický německý model. To znamená, že poplatníkem je odběrné místo elektrické energie,“ vybízí Souček ke komplexnímu dialogu.

Pro server Lupa v květnu Souček tento systém vysvětloval: „Poplatníkem je ten, kdo má odběrné místo elektrické energie, respektive rodina. Pokud bych k tomu měl přidat nějakou částku, tak optimální poměr televizního poplatku vůči průměrné mzdě v daném státě je zhruba 0,6 procenta. V přepočtu k dnešní průměrné mzdě v České republice to vychází asi na 230 korun.“

Tehdy však i dodal, že takovou výši koncesionářských poplatků nepovažuje za současné ekonomické situace v Česku za reálnou. „Za dobře diskutovatelnou výši poplatku považuji částku okolo 180 korun,“ upřesnil. Po svém zvolení však podle Blesku poplatky komentovat nechtěl.

Kdo je Jan Souček

V čele brněnského studia České televize Jan Souček působil od roku 2014. Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity a působil jako právní koncipient. Většinu své kariéry ovšem spojil s mediálním prostředím.

Roku 1994 začínal v TV Nova, od roku 1997 pracoval jako redaktor a moderátor brněnského Rádia Krokodýl. Jako vedoucí brněnské redakce zpravodajství a publicistiky a později editor zpravodajství působil i v Českém rozhlase.

Mezi léty 2002 a 2007 pracoval v PR agenturách New Deal Communications a Transparent Communications. V České televizi pak začínal jako moderátor Dobrého rána a od roku 2007 do roku 2012 byl šéfdramaturgem brněnského Centra zábavné tvorby.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy