Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Vánoční strom na Staroměstském náměstí: Kilometry světelných řetězů a dvoumetrová špička

Stromeček už stojí.
Zdroj: Denisa Bartoňová/eXtra.cz
+ Dalších 11 fotografií
Vánoce

Na Staroměstském náměstí už stojí vánoční stromeček. Smrk ztepilý byl pokácen v Pertolticích na Českolipsku a následně odpočíval v průmyslovém areálu v Kbelích, než byl přemístěn na Staromáku. Jeho kotvení probíhalo od dvou hodin ráno do časných ranních hodin, jak napsal Blesk.

Smrk ztepilý byl pokácen v Pertolticích na Českolipsku a následně byl převezen do průmyslového areálu v pražských Kbelích. „Ve dvě hodiny ráno byl strom na náměstí postaven a pomalu usazen do cca dvoumetrové šachty. Do ranních hodin bude probíhat jeho kotvení prostřednictvím ocelových lan se závažími,“ uvedla pro Blesk mluvčí THMP Simona Kopová.

Mohutný strom měří 22 metrů a váží 4,7 tuny. Jak ukázaly letokruhy, smrk má mít asi padesát let. Stál na soukromé zahradě pana Radka Lupoměského. „Bylo mi líto ho rozřezat a spálit v kotli, říkal jsem si, že je krásnej a že by ještě mohl udělat radost třeba v Praze nebo někde jinde. Musel by jít dolů, když hodně foukal vítr, tak jsme různě přeparkovávali auta, jednou dokonce foukalo tak, že jsme uvažovali, že půjdeme spát k rodičům, báli jsme se, že strom spadne,“ prozradil.

Kilometry světelných řetězů

Strom by mělo ozdobit 8,5 kilometrů světelných řetězů a navrch přijde dvoumetrová světelná špička. Vše doplní 50 kusů světelných hvězd a nesvětelných ozdob bude 342.

K slavnostnímu rozsvícení stromu dojde 2. prosince se začátkem vánočních trhů.

Osud stromu s vánočními svátky neskončí. Větve jako tradičně poputují pražské zoologické zahradě. Z kmene nařežou pracovníci THMP prkna, která potom učňovskému školství k výrobě nábytku nebo drobných dřevovýrobků.

Na místě se byla podívat redakce eXtra.cz, která zdokumentovala přívoz i postavení stromku.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy