Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Vánoční cukroví jen pro bohaté: Cukr raketově zdražil, roste i cena rumu

Vosí hnízda patří mezi nejoblíbenější vánoční cukroví.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
CENY ROSTOU

Kilo cukru za 35 korun? Cena, která by se nám ještě před pár měsíci zdála přemrštěná, je teď v některých obchodech smutnou realitou. Důležitá komodita zdražila několikanásobně a v ohrožení jsou teď odvětví, která jsou na cenu cukru úzce navázaná. Brzy by tedy měl podražit hlavně levnější alkohol a otazníky se vznášejí i nad cenami dalších potravin. Na rostoucí ceny upozornil web Seznam Zprávy.

Balení cukru, které se v minulých měsících pohybovalo cenově kolem dvaceti korun, teď lze pořídit i za dvojnásobek. Redaktoři Seznam Zpráv dokonce našli v Kauflandu kilové balení cukru za 37 korun. Za jeho zdražením je podle předsedy Českomoravského cukrovarnického spolku Josefa Pojera věcí více. Vysvětluje, i proč byl v cenách cukru takový skok.

"Výroba cukru je sezonní, do září se prodával cukr vyrobený v minulé kampani. Díky tomu inflační tlaky tolik nezasáhly ekonomiky výrobců, mám na mysli především ceny energií, ale nejen je, a bylo možno držet obchodní kontrakty za sjednané ceny. Aktuálně však cukrovarnické podniky již kontrahují cukr vyráběný v nové kampani a jsou tak nuceni promítnout do svých cen dramaticky navýšené ceny prakticky všech vstupů – od energií, obalů, chemikálií, pohonných hmot a tak dále," uvedl Pojer pro TN.cz.

Zdražování rumu a vodky

To před Vánocemi, kdy většina Čechů připravuje vánoční cukroví a před svátky roste také spotřeba alkoholu, není dobrá zpráva. Potvrzuje to třeba i ředitel jihočeské likérky Fruko Schulz, za první tři letošní čtvrtletí je firma v černých číslech, za poslední čtvrtletí čeká ztrátu. Rostou vstupy. Za kilowatthodinu elektřiny platila loni 1700 Kč, teď je to 7200 Kč. "A nejsme schopni to promítnout do cen. Dodavatelé zdražují téměř každý týden. Lahev, která stála dvanáct korun, teď stojí padesát," řekl ředitel likérky Josef Nejedlý pro ČTK.

Do zvýšených cen alkoholu se promítá nejen zdražení cukru, ale také lihu. „Ceny lihu jsou druhým problémem pro výrobce alkoholu vedle drahého skla. Očekává se, že ceny průmyslového lihu půjdou oproti minulému roku o 30–40 procent nahoru. V plné palbě se to začne projevovat od října dál,“ uvedl Seznam Zprávám Jiří Štětina, generální ředitel společnosti Mast-Jaegermeister CZ. „Dramaticky se ale zdražení výroby lihu promítne do levného alkoholu, jako je rum a vodka.“

Související články

Další články

Nejnovější kauzy