Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Vánoce se blíží: Meteoroložka prozradila, zda budou na sněhu, anebo na blátě

Počasí na Vánoce: Meteoroložka prozradila, zda budou na sněhu, anebo na blátě
Zdroj: pixabay
počasí

Vánoce již klepou na dveře a všichni netrpělivě vyhlížejí, zda budou letos na sněhu, nebo na blátě. Podle meteoroložky Dagmar Honsové je letos vyšší šance, že by mohly být bílé Vánoce i v nižších polohách, než jak tomu bylo loni.

"První výhledy počasí sahají až do Štědrého dne a jejich výstupy jsou relativně optimistické – rozhodně nyní máme vyšší šance na bílé Vánoce i v nižších polohách než loni," řekla pro eXtra.cz meteoroložka Dagmar Honsová. Poslední opravdu bílé Vánoce i v nížinách naposledy byly v letech 2001 a 2010.

Teploty klesnou hluboko pod nulu

Za Vánoce na blátě může tzv. předvánoční obleva, která se u nás velmi často vyskytuje – je to teplé jihozápadní nebo západní oceánské proudění, které se dostává do celé střední Evropy nejčastěji v období od 23. prosince do 1. ledna. "Není to jen otázka posledních let. Dokazuje to i pranostika: Na Adama a Evu čekejte oblevu, která vznikla už v 17. století. Pokud bychom Vánoce posunuli na 24. ledna, stoupala by pravděpodobnost bílých Vánoc až na 80 %," dodává Honsová.

Pokud patříte mezi milovníky sněhových vloček, o svou mrazivou nadílku nepřijdete. Už tento víkend má v Čechách vydatně sněžit. Od příštího týdne se tepleji oblečte. Teploty mohou klesnout až na -15 °C, jak uvádí web ČHMÚ.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy